Przejdź do zawartości

Dyskusja wikipedysty:Dr Madzia

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witaj w polskiej Wikipedii![edytuj kod]

Cieszymy się, że zainteresowała Cię idea wolnej encyklopedii i mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej.

Na dobry początek kilka przydatnych linków:

Zapoznaj się też z dwiema ważnymi zasadami:

  1. neutralnym punktem widzenia
  2. prawami autorskimi w Wikipedii.

Zobacz też najczęstsze nieporozumienia, jakie czasami nam się zdarzają.

Chcesz się pobawić bez obaw, że coś zepsujesz? Możesz założyć własny brudnopis – kliknij: Wikipedysta:Dr Madzia/brudnopis i zobacz jak to działa :)

Pamiętaj – zawsze możesz kogoś poprosić o pomoc. Chcąc skontaktować się z innym wikipedystą, wpisuj się na stronę jego dyskusji – wtedy dana osoba otrzyma komunikat o wiadomości i z pewnością Ci odpowie.

Jeżeli masz pytanie – możesz je też zadać na mojej stronie dyskusji. Kliknij tutaj, aby dodać nowe pytanie.

Jeśli w treści powyższych artykułów nie uzyskałeś odpowiedzi lub nie jesteś pewien sposobu formatowania treści, dodaj do swojej strony Szablon:Pomocy poprzez dopisanie słów {{pomocy|opis problemu}} na stronie swojej dyskusji lub wikipedysty, a na pewno zgłosi się ktoś chętny wyjaśnić kłopotliwą dla Ciebie sprawę.

Wstawianie podpisu

Zapraszamy również na kanał IRC #wikipedia-pl (można za pośrednictwem strony internetowej) – tam zawsze znajdzie się ktoś chętny do pomocy!

Przy okazji mała porada. Na stronach dyskusji, głosowaniach itp. mile widziane jest podpisywanie się. Mechanizm Wiki automatyzuje tę sprawę. Wystarczy wpisać ~~~~ (cztery tyldy) lub użyć odpowiedniego przycisku na pasku edycji (patrz ilustracja obok). Po zapisaniu strony pokaże się Twój nick z linkiem i datą.

I jeszcze jedna rada na zakończenie: śmiało edytuj strony!

Witam w gronie tworzących Wikipedię i pozdrawiam! Cancre 09:44, 28 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

Linki[edytuj kod]

Proponuję lekturę tej strony: Pomoc:Tworzenie linków w Wikipedii i dodam bardziej obrazowo, że linki wewnętrzne, o które zapewne Ci chodzi, to są te słowa, które wyświetlają się na niebiesko albo czerwono i po kliknięciu na nie prowadzą do innych haseł. Artykuł niezlinkowany to po prostu taki, który takich linków nie posiada.

Przykład: porównaj artykuł Sklepienie (architektura) i Kod polimorficzny.

I jeszcze jedna uwaga - we wszelkich dysusjach, głosowaniach, pytaniach nowicjuszy czy innych stronach nie będących artykułami, dobrze jest używać podpisu, żeby było wiadomo, kto jest autorem danej wypowiedzi. Podpis otrzymuje się przez wstawienie 4 tyld (~~~~), które po zapisaniu automatycznie zamienią się na Twój podpis z datą i godziną.

Pozdrawiam, a w razie wątpliwości śmiało pytaj, Cancre 09:44, 28 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

Podpis[edytuj kod]

Artykułów nie podpisuje się - to, kto brał udział w ich tworzeniu, i tak znajduje się w historii zmian. Podpis wikipedysty (cztery tyldy) stosuje się tylko na stronach dyskusji i innych stronach nie będących artykułami - żeby było od razu widać, kto jest autorem danej wypowiedzi.

Jeszcze drobne uzupełnienie dot. linków wewnętrznych - chodzi o to, by czytelnik mógł łatwo i szybko przejść do wyjaśnienia pojęć użytych w artykule, związanych z jego tematem. Pozwala to też zorientować się czytelnikowi, jakie pojęcia są najważniejsze - pełni rolę podobną do wytłuszczania (boldowania), co zwłaszcza przy długich akapitach ułatwia przyswajanie treści. Pozdrawiam. Gytha 10:16, 28 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

Przypisy[edytuj kod]

Witam! Widzę, iż na końcu artykułów umieszczasz dużą liczbę źródeł książkowych i internetowych. Lepiej jest robić to w postaci przypisów - wtedy łatwiej jest znaleźć potwierdzenie niektórych fragmentów tekstu. Jeżeli natomiast dany odnośnik do strony internetowej został zamieszczonony po to, aby można było na dany temat dowiedzieć się więcej (tzn. link do serwisu, a nie do konkretnego artykułu w tym serwisie), to wtedy tworzy się dla nich oddzielny akapit Linki zewnętrzne (dla książek jest to Bibliografia). Dla wydawnictw papierowych ważne jest również podanie numeru ISSN lub ISBN. Mam również nadzieję, że Twoje opracowania polegają na czymś więcej, niż tylko przepisaniu części książek, gdyż teksty w publikacjach są chronione prawami autorskimi i ich zamieszczanie bez zgody pierwotnego autora jest niedopuszczalne. Pozdrawiam Maly LOLek 11:33, 28 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

Parę uwag[edytuj kod]

Hej,

Twoje teksty wyglądają jakby były wyciętymi fragmentami części literaturowej twojego doktoratu lub pracy magisterskiej. W sumie to dobry pomysł aby wykorzystywać w ten sposób fragmenty własnej pracy, trzeba to jednak dostosować trochę do Wikipedii, która nie jest luźnym zbiorem przypadkowych tekstów lecz encyklopedią. Myślę, że twoje artykuły o wiązaniu wodorowym byłoby najsensowniej scalić z artykułem głównym o tym wiązaniu. Jeśli nie czujesz się dobrze w z natury krótkich formach encyklopedycznych, być może lepszym miejscem na rozwijanie Twojej twórczości byłby nasz siostrzany projekt wikibooks.

Pozdrowienia,

Polimerek 12:28, 28 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

Kwestia linków[edytuj kod]

Witam!

Jestem pod wrażeniem Twojej wiedzy merytorycznej. Jednakże pozwoliłem sobie poprawić kilka Twoich linków w artykule Rezonans Fermiego. Proszę jednakże o ich weryfikację, gdyż nie wiem, czy polinkowałem dobrze. Mechanizm wiki jest trochę głupi i nie rozpoznaje odmian językowych. Z drugiej strony przyjęła się zasada, by artykuły na Wikipedii były nazywane w pierwszej osobie liczby pojedynczej lub gdy z założenia zajwisko jest powszechnie określane w liczbie mnogiej - to w pierwszej osobie liczby mnogiej Przepraszam jestem trochę na bakier z językiem polskim. Rezonas Fermiego to dobra nazwa i takie nazwy należy nadawaćMaly LOLek. Aby poradzić sobie z nieporadnym mechanizmem wiki można tworzyć linki w następujący sposób: [[Widmo (spektroskopia)|Widma]], gdzie część przed pionową kreską jest nazwą artykułu, do ktorego ma linkować, a po kresce nazwą, która ma być wyświetlana w tekście. Najlepiej jest najpierw sprawdzić, czy dany artykuł istnieje w wyszukiwarce i pod jaką nazwą, by mieć pewność, że linkuje się do odpowiedniego artykułu.

Jeszcze drobna uwaga - żeby ułatwić nawigację każde hasło powinno być przypisane do konkretnych kategori, np. [[Kategoria:Chemia]]. Umieszczenie takiego wpisu na końcu artykułu spowoduje przyporządkowanie go do kategorii (w tym przypadku Chemia). Oczywiście Chemia jest rozleglym działem, więc ma jeszcze podkategorie. Tutaj znajduje się lista artykułów i podkategorii dla Chemii, tutaj dla Biologii, tutaj dla optyki, a tutaj dla Spektroskopii. (Proszę zauważyć, iż Spektroskopia sama w sobie jest podkategorią).

Pozdrawiam i jeszcze raz proszę o sprawdzenie, czy polinkowałem do odpowiednich artykułów Maly LOLek 14:53, 28 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

Widzę Twoje znaczne postępy w poznawaniu mechanizmów wiki. Jednakże mam jeszcze kilka drobnych uwag. Dobrze jest najpierw opisać, czym jest dane zjawisko, a dopiero potem jego szczegóły (np.gdzie występuje). Nie ma potrzeby pogrubiać za każdym razem nazwy, do której artykuł się odnosi - wystarczy zrobić to raz na początku. Warto opisywać wprowadzane zmiany ułatwia to potem ich śledzenie. Jeżeli są to drobne zmiany to można skorzystać z zielonych przycisków znajdujących się pod polem "Wypełnij opis zmian" (zmiany techniczne związane są z mechanizmem wiki, redkacyjne z przeredagowaniem tekstu, merytoryczne z informacjami przekazywanymi). Jeżeli zmiany są większe to można słownie napisać, np: "Dodałam informacje o tym i tym". Pozdrawiam! Maly LOLek 12:25, 29 paź 2006 (CET)[odpowiedz]

Usuwanie dyskusji[edytuj kod]

Witaj! Czy ta edycja ma oznaczać, że dyskusja jest już niepotrzebna? Jeśli tak, to zamiast usuwać treść strony, należy wpisać na początku {{ek}}. Pozdrawiam Margoz Dyskusja 12:28, 29 paź 2006 (CET)[odpowiedz]

Powtarzające się linki wewnętrzne[edytuj kod]

Witam, bardzo się cieszę, że wprowadziłaś linki wewnętrzne do hasła Metody badawcze wiązania wodorowego, zauważ jednak jaki jest cel ich stosowania - mają pomóc w szybkim przejściu do innego artykułu, jeśli w tekście spotkamy jakiś termin, którym jesteśmy zainteresowani. Jeżeli czytając jakiś artykuł napotkamy na taki link, to możemy z niego skorzystać lub nie - kolejne wprowadzanie takich samych linków w tekście mija się już z celem, szczególnie jeśli pojawiają się one w kolejnych następujących po sobie zdaniach, dlatego lepiej ich nie tworzyć. Pozdrawiam, Chrumps 13:15, 1 lis 2006 (CET)[odpowiedz]