Skrót: WP:IRC

Wikipedia:Kanał IRC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie gniewaj się, jeżeli nikt nie odpowiada. Naprawdę widzimy pytanie, ale mamy czas :)
Część osób obecnych na kanale „trzyma” włączony IRC, ale robi co innego: na innej karcie, w innym oknie, nawet poza komputerem. Sposobem może być napisanie indywidualnie do kogoś, kto nie oznaczył się jako „nieaktywny”.

Osobom, które lepiej się czują w rozmowie na żywo, stworzono możliwość uczestniczenia w czacie na IRC. Kanał ten to #wikipedia-pl, znajdujący się w sieci freenode. IRC jest obsługiwany przez odpowiedni program (klienta) i przez przeglądarki internetowe.

 • Nie rozpowszechniaj treści rozmów, ponieważ nie zezwalają na to zasady kanału.
 • Nie zrażaj się sposobem, w jaki ludzie się ze sobą komunikują, często padają wyrażenia w wikiżargonie.
  • Jeżeli nie zrozumiesz pierwszej odpowiedzi, napisz, że nie rozumiesz.
 • Jeśli nie masz pilnych spraw, zamów sobie przewodnika.
 • Jeżeli jednak mimo wszystko IRC Ci się nie spodoba, w nagłych przypadkach szukaj administratorów na ostatnich zmianach lub w rejestrze stron usuniętych.

Do czego może być przydatny kanał IRC[edytuj | edytuj kod]

 • poznania lepiej innych wikipedystów
 • uzyskania pomocy
 • wyjaśnienia wątpliwości i przedyskutowania problemów w szerszym gronie
 • wyjaśnienia nieporozumień personalnych
 • grupowej pracy nad artykułami
 • śledzenia ostatnich zmian w Wikipedii

Pomoc na kanale[edytuj | edytuj kod]

Uzyskiwanie pomocy[edytuj | edytuj kod]

Żeby uzyskać pomoc, napisz na kanale !pomoc (pamiętaj o wykrzykniku na początku), najlepiej wraz z pytaniem. Tym sposobem do osób chcących pomagać, dotrze informacja, że ktoś potrzebuje wsparcia. Aby uzyskać precyzyjną pomoc, zadaj precyzyjne pytanie. Jeśli nikt nie odpowiada, spróbuj poczekać. Wiele osób, które są widoczne na liście użytkowników, jest z dala od komputera.

Przykład:

[01:23:01] <zagubiona>!pomoc mam źródło książkowe i chcę je dodać do artykułu [[Chomik dżungarski]]. Nie wiem jak to zrobić.
[01:23:02] <[mastiBot]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Chomik_d%C5%BCungarski
[01:24:37] <wpedzich>zagubiona: jestem, już Ci wytłumaczę!
[01:25:01] <wpedzich>czy Twoja książka ma numer ISBN?
...
[01:29:54] <zagubiona>dzięki, już wszystko wiem!

A co tam robi tajemniczy [mastiBot]? MastiBot to taki robot, który przekształca linki zapisane „po wikipediowemu”. Nie musisz podawać adresu, wystarczy że napiszesz link, tak jak na Wikipedii! Przykład:

[13:06:09] <zagubiony>Ale super artykuł napisałem! Zobaczcie: [[Mój kolega z 2 kl. gimnazjum]]
[13:06:10] <[mastiBot]>https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3j_kolega_z_2_kl._gimnazjum
[13:06:43] <Zbiczek>no chyba nie ma go już. Ktoś usunął go, ponieważ opisałeś osobę, która nie ma osiągnięć wystarczających na Wikipedię.

Pomaganie[edytuj | edytuj kod]

Jeśli chcesz się przyłączyć do wolontariuszy pomagających na IRC, ustaw w kliencie podświetlanie (często w opcjach zaznaczone jako „highlight”) na frazę !pomoc – Twój klient powiadomi Cię (np. poprzez miganie okna, sygnał dźwiękowy), że ktoś potrzebuje wsparcia. Im więcej wolontariuszy, tym łatwiej o pomoc potrzebującym, tak więc przemyśl to, bo może właśnie dzięki Tobie użytkownik zostanie na Wikipedii na dłużej! Jeśli nie potrafisz ustawić w kliencie powiadomienia o tej frazie, zapytaj na IRC podając nazwę swojego klienta.

Administratorzy Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

By łatwiej dotrzeć do administratorów polskiej Wikipedii, są oni wyróżnieni graficznie (dla zaawansowanych: administratorzy mają flagę +v). W zależności od klienta może to być symbol + przed nickiem (nazwą użytkownika), kółko koło nicka (często pomarańczowe). Najczęściej też takie osoby będą na górze listy użytkowników obecnych na kanale.

Wyróżnione nicki adminów poprzez + przed nickiem na przykładzie klienta HexChat. Podobnie będzie wyglądał mIRC i XChat

Zarządzający kanałem[edytuj | edytuj kod]

Jeśli masz sprawę związaną z zarządzaniem kanałem (blokady, zmiany na kanale, uprawnienia, prośby o wyrzucenie kogoś z kanału), listę użytkowników zarządzających możesz uzyskać wpisując komendę

/msg ChanServ ACCESS #wikipedia-pl LIST

...lub skrótowo (działa w większości klientów):

/cs ACCESS #wikipedia-pl LIST

Upraszczając sprawę, osoby mające więcej literek w kolumnie flags mają wyższe uprawnienia. Na chwilę obecną kanałem zarządza aktywnie Wpedzich, Masti oraz Ankry. Do nich też można kierować skargi związane z kanałem #wikipedia-pl. Administratorzy polskojęzycznej Wikipedii mogą do nich kierować zgłoszenia, by włączyć wyróżnienie nicka. Zakładać i zdejmować blokady oraz wypraszać użytkowników z kanału może każda osoba, która w kolumnie flags ma literę „o”.

Inne kanały[edytuj | edytuj kod]

Na tym samym serwerze są także kanały:

oraz wiele innych w wielu wersjach językowych (generalny schemat nazywania kanałów to #nazwaProjektu-kodJęzyka, np. #wikipedia-cs dla czeskiej Wikipedii).

Na serwerze irc.wikimedia.org

W jaki sposób korzystać z kanału IRC?[edytuj | edytuj kod]

Klient IRC[edytuj | edytuj kod]

Aby włączyć się w dyskusję na IRC, powinieneś mieć program (nazywany klientem) zainstalowany na swoim komputerze. Przykładowymi klientami mogą być:

 • darmowe (na wolnej licencji):
  • ChatZilla (dodatek do SeaMonkey) – prosty klient, stosunkowo popularny wśród osób zaczynających przygodę z IRC
  • HexChat – dość zaawansowany, może być trudny dla początkującego; bazuje na kodzie XChat i jest napisany pod kątem dobrej współpracy z serwerem freenode
  • Konversation – klient wbudowany w KDE
  • KSirc
 • płatne
  • mIRC – klasyczny klient IRC; jeden z najtrudniejszych w obsłudze, jednak dość charakterystyczny i przez to ciągle ma swoich fanów
  • XChat – zaawansowany klient, niegdyś zebrał rzeszę fanów; teoretycznie na wolnej licencji, w praktyce dla Windowsa płatny; od 2010 roku nierozwijany, potencjalnie niebezpieczny – z tych powodów w przypadku Windowsa zaleca się korzystanie z HexChat

Po uruchomieniu klienta należy wykonać następujące czynności:

 1. wydać komendę /server irc.freenode.net – czyli połączyć się z serwerem, na którym znajduje się kanał #wikipedia-pl
 2. wydać komendę /nick Jan_Kowalski, wpisując własny identyfikator
 3. wydać komendę /join #wikipedia-pl – czyli połączyć się z kanałem #wikipedia-pl na serwerze
 4. można wydać komendę /help w celu uzyskania dodatkowej pomocy – nazwy kanałów zaczynają się zwykle od #, a nazwy komend od /

Czasami wystarczy kliknięcie linku (np. w starszych wersjach Opery): irc://irc.freenode.net/wikipedia-pl

Bramka IRC[edytuj | edytuj kod]

Na stronie https://freenode.net znajduje się bramka IRC, za pomocą której można rozmawiać na kanale IRC Wikipedii z poziomu następującej strony internetowej: webchat.freenode.net.

W polu Nickname wpisz wybrany przez siebie nick.

Przeglądarki internetowe[edytuj | edytuj kod]

W przeglądarkach internetowych także można korzystać z IRC.

Jeżeli używasz SeaMonkey[edytuj | edytuj kod]

Aby zainstalować ChatZillę (wtyczka do przeglądarki), kliknij ten link: https://addons.thunderbird.net/pl/seamonkey/addon/chatzilla. Po zrestartowaniu przeglądarki kliknięcie tego linku: irc://irc.freenode.net/wikipedia-pl spowoduje wejście na kanał IRC.

Jeżeli używasz Opery[edytuj | edytuj kod]

Jeśli używasz Opery w wersji do 12.18 włącznie, kliknięcie tego linku: irc://irc.freenode.net/wikipedia-pl spowoduje wejście na kanał serwera IRC w Operze. Niczego nie trzeba instalować. Ten link działa też niezależnie od przeglądarki z wieloma klientami IRC, takimi jak mIRC czy XChat. Niektóre wersje Opery mają problem z UTF-8. W takim wypadku przeczytaj ten artykuł.

Rejestracja i zarządzanie nickiem[edytuj | edytuj kod]

Uwaga! Komendy, przy których podajemy swoje hasło, zaleca się wpisywać w oknie serwera (okno, w którym widzimy np. komunikaty wysyłane po podłączaniu się, jest to najczęściej pierwsze okno). W przypadku gdy zapomnimy o ukośniku lub postawimy przed nim spację, tekst zostanie wysłany na aktywny kanał jako zwykły tekst, który każdy będzie mógł zobaczyć. Popełnienie tego błędu w oknie serwera nie skutkuje takimi konsekwencjami, a jedynie pojawieniem się komunikatu o błędzie.

W sieci freenode można także zarezerwować swój nick, korzystając ze specjalnego serwisu NickServ.

Aby zarejestrować nick, należy wydać komendę:

/msg NickServ register hasło e-mail

Dobrze jest podać w powyższym poleceniu prawdziwy adres, ponieważ na niego zostanie wysłane nowe hasło, jeśli utracimy stare. Jeżeli nie chcemy, aby nasz adres pokazywał się po użyciu polecenia /msg NickServ info nick, można ukryć informacje poleceniem:

/msg NickServ set hidemail on

Teraz nick został zarezerwowany i przy każdym wejściu na IRC należy poinformować serwis NickServ, że jest się właścicielem nicka używając komendy:

/msg NickServ id hasło

Jeżeli nick jest przez kogoś zajęty (a ta osoba nie chce nicka zwrócić) lub połączenie zostało zerwane (natomiast serwer cały czas „widzi” użytkownika), można odłączyć takiego użytkownika komendą:

/msg NickServ ghost nick hasło

Inne komendy[edytuj | edytuj kod]

Polecenie Działanie Przykład
/attach
/server
łączenie z serwerem /attach irc.freenode.net
/server irc.freenode.net
/msg pozwala wysłać wiadomość tylko do wybranego użytkownika /msg PiesPankracy Cześć Piesku.
/whois wyświetla informacje o użytkowniku /whois KotFilemon
/clear
/clearall
Kasuje dotychczasowy tekst kanału
Kasuje tekst wszystkich wyświetlanych kanałów
/clear
/clearall
/away Przełącza nas w stan „nieobecności”. Dzięki temu inni użytkownicy będą wiedzieli, że jesteśmy nieobecni. Aby powrócić do zwykłego stanu, wpisz komendę /back. /away Idę na małe co nieco...
/me Wysyła komunikat na temat osoby wysyłającej. Wiele klientów wyświetla teksty komunikatów wysyłanych komendą /me innym kolorem niż zwykłe teksty Komenda:
/me lubi brykać.
w przypadku użytkownika Tygrysek może wyglądać następująco:
Tygrysek lubi brykać.
/query pozwala wysłać wiadomość tylko do wybranego użytkownika otwierając nowe okno u obu stron rozmowy /query KubuśPuchatek

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]