Wikipedia:Kanał IRC

Skrót: WP:IRC
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

W pierwszych latach funkcjonowania Wikipedii popularny był kanał Internet Relay Chat (IRC), szczególnie wśród osób, które dobrze czują się w rozmowie na żywo. Kanał ten to #wikipedia-pl, znajdujący się w sieci Libera Chat (poprzednio w sieci freenode). IRC jest obsługiwany przez odpowiedni program (klienta) i przez przeglądarki internetowe. W kolejnych latach popularność IRC-a malała, aż stał się marginalny.

Pod koniec 2020 utworzono serwer na Discordzie, na którym skupia się komunikacja na żywo polskich wikipedystów i wikimedian.

Zasady korzystania

 • Nie rozpowszechniaj treści rozmów, ponieważ nie zezwalają na to zasady kanału.
 • Nie zrażaj się sposobem, w jaki ludzie się ze sobą komunikują, często padają wyrażenia w wikiżargonie.
  • Jeżeli nie zrozumiesz pierwszej odpowiedzi, napisz, że nie rozumiesz.
 • Jeśli nie masz pilnych spraw, zamów sobie przewodnika.
 • Jeżeli IRC Ci się nie spodoba, w nagłych przypadkach szukaj administratorów na ostatnich zmianach lub w rejestrze stron usuniętych.
Klientem IRC można też podglądać „na żywo” Ostatnie Zmiany

Pomoc na kanale

Uzyskiwanie pomocy

Żeby uzyskać pomoc, napisz na kanale !pomoc (pamiętaj o wykrzykniku na początku), najlepiej wraz z pytaniem. Tym sposobem do osób chcących pomagać, dotrze informacja, że ktoś potrzebuje wsparcia. Aby uzyskać precyzyjną pomoc, zadaj precyzyjne pytanie. Jeśli nikt nie odpowiada, spróbuj poczekać. Wiele osób, które są widoczne na liście użytkowników, jest z dala od komputera.

Przykład:

[01:23:01] <zagubiona>!pomoc mam źródło książkowe i chcę je dodać do artykułu [[Chomik dżungarski]]. Nie wiem jak to zrobić.
[01:23:02] <[mastiBot]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Chomik_d%C5%BCungarski
[01:24:37] <wpedzich>zagubiona: jestem, już Ci wytłumaczę!
[01:25:01] <wpedzich>czy Twoja książka ma numer ISBN?
...
[01:29:54] <zagubiona>dzięki, już wszystko wiem!

A co tam robi tajemniczy [mastiBot]? MastiBot to taki robot, który przekształca linki zapisane „po wikipediowemu”. Nie musisz podawać adresu, wystarczy że napiszesz link, tak jak na Wikipedii! Przykład:

[13:06:09] <zagubiony>Ale super artykuł napisałem! Zobaczcie: [[Mój kolega z 2 kl. gimnazjum]]
[13:06:10] <[mastiBot]>https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3j_kolega_z_2_kl._gimnazjum
[13:06:43] <Zbiczek>no chyba nie ma go już. Ktoś usunął go, ponieważ opisałeś osobę, która nie ma osiągnięć wystarczających na Wikipedię.

Pomaganie

Jeśli chcesz się przyłączyć do wolontariuszy pomagających na IRC, ustaw w kliencie podświetlanie (często w opcjach zaznaczone jako „highlight”) na frazę !pomoc – Twój klient powiadomi Cię (np. poprzez miganie okna, sygnał dźwiękowy), że ktoś potrzebuje wsparcia. Im więcej wolontariuszy, tym łatwiej o pomoc potrzebującym, tak więc przemyśl to, bo może właśnie dzięki Tobie użytkownik zostanie na Wikipedii na dłużej! Jeśli nie potrafisz ustawić w kliencie powiadomienia o tej frazie, zapytaj na IRC podając nazwę swojego klienta.

Administratorzy Wikipedii

By łatwiej dotrzeć do administratorów polskiej Wikipedii, są oni wyróżnieni graficznie (dla zaawansowanych: administratorzy mają flagę +v). W zależności od klienta może to być symbol + przed nickiem (nazwą użytkownika), kółko koło nicka (często pomarańczowe). Najczęściej też takie osoby będą na górze listy użytkowników obecnych na kanale.

Wyróżnione nicki adminów poprzez + przed nickiem na przykładzie klienta HexChat. Podobnie będzie wyglądał mIRC i XChat

Zarządzający kanałem

Jeśli masz sprawę związaną z zarządzaniem kanałem (blokady, zmiany na kanale, uprawnienia, prośby o wyrzucenie kogoś z kanału), listę użytkowników zarządzających możesz uzyskać wpisując komendę

/msg ChanServ ACCESS #wikipedia-pl LIST

...lub skrótowo (działa w większości klientów):

/cs ACCESS #wikipedia-pl LIST

Upraszczając sprawę, osoby mające więcej literek w kolumnie flags mają wyższe uprawnienia. Kanałem zarządzają: Wpedzich, Masti oraz Ankry. Do nich też można kierować skargi związane z kanałem #wikipedia-pl. Administratorzy polskojęzycznej Wikipedii mogą do nich kierować zgłoszenia, by włączyć wyróżnienie nicka. Zakładać i zdejmować blokady oraz wypraszać użytkowników z kanału może każda osoba, która w kolumnie flags ma literę „o”.

Inne kanały

Na tym samym serwerze są także kanały:

Na serwerze irc.wikimedia.org

W jaki sposób korzystać z kanału IRC?

Klient IRC

Aby włączyć się w dyskusję na IRC, powinieneś mieć program (nazywany klientem) zainstalowany na swoim komputerze. Przykładowymi klientami mogą być:

 • darmowe (na wolnej licencji):
  • ChatZilla (dodatek do SeaMonkey) – prosty klient, stosunkowo popularny wśród osób zaczynających przygodę z IRC
  • HexChat – dość zaawansowany, może być trudny dla początkującego; bazuje na kodzie XChat
  • Konversation – klient wbudowany w KDE
  • KSirc
 • płatne
  • mIRC – klasyczny klient IRC; jeden z najtrudniejszych w obsłudze, jednak dość charakterystyczny i przez to ciągle ma swoich fanów
  • XChat – zaawansowany klient, niegdyś zebrał rzeszę fanów; teoretycznie na wolnej licencji, w praktyce dla Windowsa płatny; od 2010 roku nierozwijany, potencjalnie niebezpieczny – z tych powodów w przypadku Windowsa zaleca się korzystanie z HexChat

Po uruchomieniu klienta należy wykonać następujące czynności:

 1. wydać komendę /server irc.libera.chat – czyli połączyć się z serwerem, na którym znajduje się kanał #wikipedia-pl
 2. wydać komendę /nick Jan_Kowalski, wpisując własny identyfikator
 3. wydać komendę /join #wikipedia-pl – czyli połączyć się z kanałem #wikipedia-pl na serwerze
 4. można wydać komendę /help w celu uzyskania dodatkowej pomocy – nazwy kanałów zaczynają się zwykle od #, a nazwy komend od /

Czasami wystarczy kliknięcie linku (np. w starszych wersjach Opery): irc://irc.libera.chat/wikipedia-pl

Bramka IRC

Istnieje bramka IRC, za pomocą której można rozmawiać na kanale IRC Wikipedii z poziomu następującej strony internetowej: https://kiwiirc.com/nextclient/irc.libera.chat/?channels=#wikipedia-pl

W polu Nickname wpisz wybrany przez siebie nick.

Rejestracja i zarządzanie nickiem

Uwaga! Komendy, przy których podajemy swoje hasło, zaleca się wpisywać w oknie serwera (okno, w którym widzimy np. komunikaty wysyłane po podłączaniu się, jest to najczęściej pierwsze okno). W przypadku gdy zapomnimy o ukośniku lub postawimy przed nim spację, tekst zostanie wysłany na aktywny kanał jako zwykły tekst, który każdy będzie mógł zobaczyć. Popełnienie tego błędu w oknie serwera nie skutkuje takimi konsekwencjami, a jedynie pojawieniem się komunikatu o błędzie.

W sieci Libera Chat można także zarezerwować swój nick, korzystając ze specjalnego serwisu NickServ.

Aby zarejestrować nick, należy wydać komendę:

/msg NickServ register hasło e-mail

Dobrze jest podać w powyższym poleceniu prawdziwy adres, ponieważ na niego zostanie wysłane nowe hasło, jeśli utracimy stare. Jeżeli nie chcemy, aby nasz adres pokazywał się po użyciu polecenia /msg NickServ info nick, można ukryć informacje poleceniem:

/msg NickServ set hidemail on

Teraz nick został zarezerwowany i przy każdym wejściu na IRC należy poinformować serwis NickServ, że jest się właścicielem nicka używając komendy:

/msg NickServ id hasło

Jeżeli nick jest przez kogoś zajęty (a ta osoba nie chce nicka zwrócić) lub połączenie zostało zerwane (natomiast serwer cały czas „widzi” użytkownika), można odłączyć takiego użytkownika komendą:

/msg NickServ ghost nick hasło

Inne komendy

Polecenie Działanie Przykład
/attach
/server
łączenie z serwerem /attach irc.libera.chat
/server irc.libera.chat
/msg pozwala wysłać wiadomość tylko do wybranego użytkownika /msg PiesPankracy Cześć Piesku.
/whois wyświetla informacje o użytkowniku /whois KotFilemon
/clear
/clearall
Kasuje dotychczasowy tekst kanału
Kasuje tekst wszystkich wyświetlanych kanałów
/clear
/clearall
/away Przełącza nas w stan „nieobecności”. Dzięki temu inni użytkownicy będą wiedzieli, że jesteśmy nieobecni. Aby powrócić do zwykłego stanu, wpisz komendę /back. /away Idę na małe co nieco...
/me Wysyła komunikat na temat osoby wysyłającej. Wiele klientów wyświetla teksty komunikatów wysyłanych komendą /me innym kolorem niż zwykłe teksty Komenda:
/me lubi brykać.
w przypadku użytkownika Tygrysek może wyglądać następująco:
Tygrysek lubi brykać.
/query pozwala wysłać wiadomość tylko do wybranego użytkownika otwierając nowe okno u obu stron rozmowy /query KubuśPuchatek

Zobacz też