Dyskusja szablonu:Godła Europy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Próba zaliczania PRL do państw historycznych nie ma uzasadnienia. Zachowana jest ciągłość państwowości polskiej, zachowana jest terytorialna spójność w identycznych jak przed 1990 rokiem granicach, zachowana jest ważność wszystkich umów międzynarodowych i ciągłość wszystkich władz i praw wewnętrznych.

Gdyby uznawać PRL za "państwo historyczne", to to samo trzeba by było zrobić ze wszystkimi tymi pozostałymi europejskimi demoludami, które zachowały do dziś swe granice: Bułgarią, Rumunią, Albanią i Węgrami, a w dodatku każdemu z nich wstawić jako "historyczny" zarówno okres, kiedy były monarchiami (np. królestwo rządzone przez carów Bułgarii, podobny okres w historii Albanii albo Królestwo Rumunii do 1947), a i potem przecież niektóre nosiły różne nazwy (np. Rumuńska Republika Ludowa 1947-65, od 1965 Socjalistyczna Republika Rumunii). Szablon Godła Europy ma ułatwiać poruszanie się po Wikipedii, ale nie może powodować fałszywych sugestii).

Z tych samych powodów uważam, że z szablonu należałoby usunąć godło Rzeczpospolitej Obojga Narodów, bo i to państwo w gruncie rzeczy ma swoją kontynuację w postaci współczesnej Polski. Chcąc je zachować bowiem, zgodnie z tą logiką, należałoby w grupie "europejskich państw historycznych" powkładać godła Cesarstwa Rosyjskiego, Prus, Imperium Otomańskiego itd, itp. A to już by była czysta paranoja i tworzenie w skromnym szablonie o godłach państw całego artykułu o historii powszechnej.

Julo 14:10, 31 maja 2007 (CEST)

Kosovo je...[edytuj kod]

Czas nie grupować Republiki Kosowa, jako nieuznanej na arenie międzynarodowej, ze skrawkiem Mołdawii co to ma się dolepić z powrotem do macierzy, pod nowym naciskiem matuszki Rosji. Poprawłem, przeniosłem i dodałem krzyżyk, z dopiskiem, ufam, zupełnie NPOV i do rzeczy. --Mareklug dyskusja 21:43, 17 kwi 2008 (CEST)

Nie zgadzam się z takim uzasadnieniem i zmiany cofnąłem – więcej w dyskusji Wikipedysty. Aotearoa dyskusja 07:01, 18 kwi 2008 (CEST)
Sytuacja zasadniczo wyjaśniona (patrz: nasze strony dyskusji). Moja zmiana, także w innych szablonach nawigacyjnych Europy, przywrócona, aczkolwiek jest do dalszego usprawnienia. Obecnie, wszystkie szablony nawigacyjne Europy spójnie wyliczają Kosowo lub jego atrybuty jednym tchem, aczkolwiek z przypisem (do dopracowania). --Mareklug dyskusja 09:23, 18 kwi 2008 (CEST)
Usunąłem przypis dotycząsy uznania Kosowa przez nie wszystkie państwa świata, jednocześnie pozostawiłem je w kategorii "państwa niepodległe". Zrobiłem tak ponieważ:
1. Republika Chińska (Tajwan) jest uznawany tylko przez 23 państwa świata, a jest w podobnej kategorii (i to bez przypisu).
2. Nasz kraj uznaje niepodległośćKosowa, więc dla Polaków, czyli też dla naszej wikipedii, Kosowo jest niepodległe.
3. Liechtenstein oficjalnie nie jest uznawany przez Czechów i Słoweńców (patrz: ), a mimo to też jest w kategorii państw niepodległych.
Delta 51 (dyskusja) 20:44, 21 kwi 2008 (CEST)
  • Z punktem nr 2 mozna polemizowac do woli, bowiem Wikipedia nie jest organem rzadu RP i ma odzwierciedlac fakty w trybie NPOV (neutralny punkt widzenia). Totez stanowisko Polski jest tu bez znaczenia, oprocz bycia wartym zanotowania w odpowiednim artykule. Jednak, uwazam, ze uzupelniajacy przypis dodaje informacji czytelnikowi, odzwierciedlajac rzeczywistosc. W niektorych jezeli nie wiekszosci instytucji miedzynarodowych (np. w ICAO ktore reguluje cywilny ruch powietrzny), Kosowo nadal jest czescia Serbii (podobno; sam nie sprawdzilem). Prosilbym o przywrocenie przypisu jako poglebiajacego wiedze, natomiast widze jego usuniecie jako zatajenie faktu. --Mareklug dyskusja 22:07, 21 kwi 2008 (CEST)
  • Co do punktu 3 coś ci się, Delta51, pochrzaniło (typowy przykład "dzwonili w kościele, tylko nie wiadomo w którym i po co"): po pierwsze rzecz nie dotyczy Czechów i Słoweńców, tylko Czechów i Słowaków; po drugie to Liechtenstein nie uznaje Czech i Słowacji, a nie na odwrót

The Czech Republic (...) [and] Slovakia is not recognized by Liechtenstein due to a dispute over the applicability of the Beneš decrees.

z angielskiej wikipedii

Julo 13:09, 22 kwi 2008 (CEST)

Tyle, że enWiki jakieś nisprawdzone informacje podaje. Wg czeskiego MSZ Liechtenstein nie nawiązał stosunków dyplomatycznych z Czechami. Nie ma natomiast mowy o nieuznawaniu Czech. Liechtenstein uznaje Czechy, czego dowodem jest choćby zgoda tego kraju na przyjęcie Czech do OBWE, Rady Euroby i innych organizacji międzynarodowych, co jest jednoznaczne z uznawaniem Czech za podmiot prawa międzynarodowego. Aotearoa dyskusja 14:21, 22 kwi 2008 (CEST)

en:List of unrecognized countries