Przejdź do zawartości

Dzięcioł algierski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzięcioł algierski
Picus vaillantii[1]
(Malherbe, 1847)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

dzięciołowe

Rodzina

dzięciołowate

Podrodzina

dzięcioły

Plemię

Picini

Rodzaj

Picus

Gatunek

dzięcioł algierski

Synonimy

Chloropicus Vaillantii Malherbe, 1847[2]

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Dzięcioł algierski (Picus vaillantii)[4] – gatunek średniej wielkości ptaka z rodziny dzięciołowatych (Picidae), występujący w górach Atlas[5].

Systematyka
Jest to gatunek monotypowy. Dawniej bywał uznawany za podgatunek dzięcioła zielonego (P. viridis)[6], ale uznano go za odrębny gatunek w oparciu o badania mtDNA i różnice w upierzeniu[7].
Zasięg występowania
Występuje od północno-zachodniego Maroka do północno-zachodniej Tunezji[6]. Spotykany w przedziale wysokości 950–2100 m n.p.m.[3]
Jajo z kolekcji muzealnej
Morfologia
Długość ciała 30–32 cm[2]. Obie płcie mają czarny wąs niepołączony z ciemnym kantarkiem (u samicy podobnego dzięcioła zielonego z podgatunku sharpei wąs i ciemny kantarek łączą się)[5]. Samiec ma czerwoną czapeczkę od czoła do potylicy, u samicy czapeczka czerwona jest tylko z tyłu, na wierzchu głowy jest czarno plamkowana[8].
Status
IUCN uznaje dzięcioła algierskiego za gatunek najmniejszej troski (LC, Least Concern) nieprzerwanie od 1988 roku. Liczebność populacji nie została oszacowana, ale ptak ten opisywany jest jako lokalny i dość pospolity. Trend liczebności populacji nie jest znany[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Picus vaillantii, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b del Hoyo, J., Collar, N. & Christie, D.A.: Maghreb Green Woodpecker (Picus vaillantii). [w:] del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. & de Juana, E. (eds.). Handbook of the Birds of the World Alive [on-line]. 2019. [dostęp 2019-11-25].
  3. a b c Picus vaillantii, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  4. Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Podrodzina: Picinae Leach, 1820 - dzięcioły (wersja: 2020-09-15). [w:] Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2021-07-20].
  5. a b L. Jonsson, Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego, 2006, ISBN 978-83-7319-927-9.
  6. a b Eurasian Green Woodpecker (Picus viridis). IBC: The Internet Bird Collection. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-05)]. (ang.).
  7. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v11.2). [dostęp 2021-07-20]. (ang.).
  8. Lars Svensson, Killian Mullarney, Dan Zetterstrom, Collins Bird Guide, second edition.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]