Działania pośrednie walki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Działania pośrednie – zorganizowane, autonomiczne, przejściowe działania uzupełniające, które łączą podstawowe[a] rodzaje działań.

Działania te zapewniają elastyczność i płynność walki oraz pozwalają utrzymać ją we właściwym tempie. Celem etapów pośrednich jest zapewnienie ciągłości działań prowadzących do ponownego kontaktu z przeciwnikiem, uniknięcia decydującego starcia oraz stworzenia warunków do osiągnięcia celu walki[1].

Etapy pośrednie[edytuj | edytuj kod]

Etapami pośrednimi są[2][3]:

  • marsz zbliżania (Advance to Contact)
ma na celu ustanowienie lub przywrócenie kontaktu z siłami przeciwnika w najbardziej sprzyjających warunkach dla sił głównych. Wymagane będzie szczegółowe rozpoznanie. Elementy ubezpieczenia bojowego przeciwnika muszą zostać zniszczone lub zneutralizowane. Wykonywany podczas przygotowania do dalszych operacji i jest zakończony z chwilą, kiedy siły główne są rozmieszczone zgodnie z decyzją dowódcy.
wojska mają za zadanie połączenia się w celu wspólnych działań na terytorium przeciwnika. Celem jest nawiązanie kontaktu pomiędzy dwoma lub więcej oddziałami wojsk własnych, które mogą mieć identyczne lub odmienne zadania do wykonania. W działaniach tych konieczne może okazać się zniszczenie sił przeciwnika znajdujących się pomiędzy własnymi oddziałami; połączenie następuje zazwyczaj z:
oddziałami okrążonymi lub odciętymi
z siłami dostarczanymi drogą powietrzną lub siłami przenikającymi
między dwoma oddziałami prowadzącymi natarcie zbieżne

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]