Przejdź do zawartości

Dzień dobry, dzieci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień dobry, dzieci
Gatunek

film dokumentalny

Rok produkcji

1966

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Czas trwania

12 min

Reżyseria

Irena Kamieńska

Scenariusz

Lidia Zonn
Irena Kamieńska

Zdjęcia

Leszek Krzyżański

Montaż

Lidia Zonn

Produkcja

Tadeusz Balewski

Wytwórnia

Wytwórnia Filmów Dokumentalnych

Dzień dobry, dzieci – polski film dokumentalny z 1966 roku w reżyserii Ireny Kamieńskiej, na podstawie scenariusza sporządzonego wraz z montażystką Lidią Zonn. Film dyplomowy Kamieńskiej jest uznawany za jej zawodowy debiut i jedno z kluczowych dzieł formacji nazywanej „szkołą Karabasza[1]; został nagrodzony Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Filmowego w 1967 w konkursie polskim.

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Film dotyka problemu chronicznej biedy i niedostatku wykształcenia na polskiej wsi po 1945 roku. Na terenach wiejskich po zakończeniu II wojny światowej od podstaw należało budować instytucje oświatowe, które musiały usilnie zabiegać o odpowiednie budynki i wyposażenie. Przybywający do polskich wsi nauczyciele musieli uprawiać swój zawód w niesprzyjających warunkach, często wędrując między różnymi szkołami, aby pomóc uczniom z odległych wsi w nabyciu podstawowej wiedzy[2]. Nauczyciele musieli też wykazać się dobrą organizacją pracy i wrażliwością na potrzeby lokalnych społeczności, które nie były w stanie zapewnić swoim dzieciom odpowiednich warunków bytowych umożliwiających dalsze kształcenie[3].

Ów problem porusza właśnie film Dzień dobry, dzieci. Jego bohaterka, zdeterminowana młoda nauczycielka powraca w rodzinne strony, mając nadzieję, że może dać dzieciom perspektywę lepszego zawodu i życia. Swą pracę wykonuje cierpliwie i z poświęceniem swego czasu wolnego. Odkrywa jednak, że rodzice wielu dzieci wolą posłać je w pole zamiast pomagać im w edukacji. Nauczycielka spotyka się z rodzicami, próbując przekonać ich o konieczności wykształcenia małoletnich[4].

Odbiór

[edytuj | edytuj kod]

W retrospektywnym artykule o twórczości Kamieńskiej Małgorzata Grzywacz i Agnieszka Kulig opisały film Dzień dobry, dzieci jako „wzruszającą opowieść o zmaganiach młodej nauczycielki, która uobecnia awans społeczny”[5]. Grzywacz i Kulig pochwaliły reżyserkę za unikanie tonu jednoznacznie propagandowego i moralizatorskiego, co przysłużyło się przedstawieniu realiów życia chłopskich dzieci w ówczesnej Polsce:

Istotne jest dla niej ukazanie wsi nieobecnej w dyskursie decydentów z miasta albo obecnej jedynie jako przykład zacofania, wykluczenia. Obraz wsi zarejestrowany u Kamieńskiej ma ambicje odważnej konfrontacji z problemem ubóstwa, niedostatku, ale nie jest to dokument interwencyjny czy prosty przekaz propagandowy. Kamieńska z czułością za pośrednictwem nauczycielki obserwuje dzieci, czyli najsłabszych, bezbronnych. To uniwersalna opowieść o zgrzebnym dzieciństwie, dziedziczeniu biedy i nikłych szansach, aby zmienić tę rzeczywistość[6].

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Film otrzymał Grand Prix „Złotego Lajkonika” w 1967 w konkursie polskim Krakowskiego Festiwalu Filmowego[1][7] oraz w 1968 roku I Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Rolniczych w Lublinie[7].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Jan Strękowski, Irena Kamieńska [online], Culture.pl, lipiec 2003 [dostęp 2024-07-26].
  2. Grzywacz i Kulig 2021 ↓, s. 99.
  3. Grzywacz i Kulig 2021 ↓, s. 100.
  4. Dzień dobry, dzieci [online], 35mm.online [dostęp 2024-07-26] (pol.).
  5. Grzywacz i Kulig 2021 ↓, s. 97.
  6. Grzywacz i Kulig 2021 ↓, s. 101.
  7. a b Dzień dobry, dzieci w bazie filmpolski.pl

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Małgorzata Grzywacz, Agnieszka Kulig, Polska wieś z kobiecej perspektywy. Realny socjalizm w twórczości filmowej Ireny Kamieńskiej – wybrane aspekty, „Kultura Współczesna” (4(116)), 2021, s. 92-107, DOI10.26112/KW.2021.116.07 [dostęp 2024-07-26].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]