Przejdź do zawartości

Dziennik pisarza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dziennik pisarza (ros. tytuł oryg. Дневник писателя) – zbiór dzieł Fiodora Dostojewskiego, wychodzący w latach 1873–1881.

Historia wydania

[edytuj | edytuj kod]

Na początku Dziennik pisarza był wydawany w tygodniku księcia W.P. Mieszczerskiego Grażdanin, którego redaktorem był Dostojewski. W latach 1876 i 1877 Dziennik wychodził niezależnie, w comiesięcznych wydaniach. W latach 1880 i 1881 pojawiło się tylko po jednym wydaniu.

Ważniejsze dzieła, które weszły w skład Dziennika pisarza

[edytuj | edytuj kod]

Forma literacka

[edytuj | edytuj kod]

W Dzienniku pisarza Dostojewski odpowiadał w formie publicystycznej na poruszające go współczesne zdarzenia. Oprócz tego Dziennik zawiera szereg utworów literackich – opowiadań, szkiców, wspomnień. Krytyka lat 70. XIX w. zauważała znaczenie literackie Dziennika pisarza. W ostatnim okresie twórczości Dostojewski rzeczywiście osiągnął porażającą siłę wyrazu w małych formach literackich, które zawierają wydania Dziennika. Tworzy nowe rodzaje powieści filozoficznej i psychologicznej (Łagodna i Sen śmiesznego człowieka), opowiadania fantastycznego (Bobok), szkiców literackich o współczesnym mu Petersburgu (Stuletnia).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Ф. М. Достоевский. Собрание сочинений в 10тт. Том 10. Москва, 1958.