Dziubałek gajowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dziubałek gajowy
Anthocoris nemorum[1]
Linnaeus, 1761
Dziubałek gajowy
Dziubałek gajowy
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Podrząd pluskwiaki różnoskrzydłe
Rodzina dziubałkowate
Podrodzina Anthocorinae
Plemię Anthocorini
Rodzaj Anthocoris
Gatunek dziubałek gajowy

Dziubałek gajowy (Anthocoris nemorum) – gatunek drapieżnego owada z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych (Heteroptera), z rodziny dziubałkowatych (Anthocoridae). Występuje w prawie całej Europie, w wielu miejscach pospolity. W Polsce najliczniejszy gatunek z rodzaju Anthocoris.

Przebywa zarówno na drzewach jak i roślinach zielnych, z których preferuje pokrzywy. Na drzewach przebywa w pobliżu kwiatów i owoców. Zarówno owady dorosłe (imago) jak i nimfy żywią się drobnymi owadami, przede wszystkim mszycami[2]. Potrafi także boleśnie nakłuwać ludzką skórę. Owady dorosłe występują od lipca do maja roku następnego. W ciągu roku przychodzą na świat dwa-trzy pokolenia[3].

Długość 3,5-4,5 mm[3][2]. Skórzasta nasada pierwszej pary skrzydeł koloru brązowego, dalej przepasana czarną, nieregularną wstęgą, a na końcu błoniasta, barwy mlecznej z niewyraźnym rysunkiem. Pomiędzy oczami złożonymi posiada dwa przyoczka[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anthocoris nemorum (ang.). [w:] Fauna Europaea. [dostęp 2012-01-23].
  2. a b Świat zwierząt. Ladislav Korbel (red.). Warszawa: Oficyna Wydawnicza Multico, 1993, s. 108-109. ISBN 83-7073-036-1.
  3. a b c Heiko Bellmann: Atlas owadów. Warszawa: Wydawnictwo RM, 2010, s. 54-55. ISBN 978-83-7243-794-5.