Dziubałkowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dziubałkowate
Anthocoridae
Fieber, 1836
Anthocoris limbatus
Anthocoris limbatus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Podrząd pluskwiaki różnoskrzydłe
Rodzina dziubałkowate

Dziubałkowate (Anthocoridae) – rodzina niewielkich owadów z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Liczy około 500-600 gatunków (w zależności od ujęcia) zgrupowanych w 80-100 rodzajach[1], z czego w Polsce występuje ok. 40 gatunków[2]. Rodzajem typowym rodziny jest Anthocoris.

Dziubałkowate mają długość 2-5 mm, owalny lub bliski owalnego kształt, w ubarwieniu przeważają zazwyczaj barwy brązowe i szare. Żyją na kwiatach i liściach, pod korą lub w ściółce. Większość gatunków jest drapieżna i żywi się małymi owadami takimi jak mszyce, niektóre są pasożytami zewnętrznymi i żywią się krwią. Jedynie kilka gatunków z rodzaju Orius żywi się sokami roślin. Większość z nich ma znaczenie gospodarcze jako biologiczni wrogowie szkodników roślin. Niektóre gatunki z tego powodu były introdukowane w różnych regionach kuli ziemskiej[1].

Systematyka[edytuj]

W niektórych ujęciach systematycznych podrodziny Lasiochilinae i Lyctocorinae są podnoszone do rangi oddzielnych rodzin. Systematyka tych owadów jest jednak wciąż dyskusyjna, a bliskie pokrewieństwo w ramach tych taksonów niewątpliwe[1]. Poniżej znajduje się uproszczony podział systematyczny:

Rodzina: Dziubałkowate (Anthocoridae)[1][3][4]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. a b c d David R. Horton: Minute Pirate Bugs (Hemiptera: Anthocoridae) (ang.). Agricultural Research Service, 2008. [dostęp 2012-01-22].
  2. Anthocoridae Fieber, 1836. W: Muzeum i Instytut Zoologii PAN [on-line]. Hemiptera Poloniae. [dostęp 2015-01-06].
  3. Anthocoridae (ang.). Integrated Taxonomic Information System. [dostęp 2012-01-22].
  4. Anthocoridae (ang.). Biological Library. [dostęp 2012-01-23].