Dziubałkowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dziubałkowate
Anthocoridae
Fieber, 1836
Anthocoris limbatus
Anthocoris limbatus
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd pluskwiaki
Podrząd pluskwiaki różnoskrzydłe
Infrarząd Cimicomorpha
Nadrodzina Cimicoidea
Rodzina dziubałkowate

Dziubałkowate (Anthocoridae) – rodzina niewielkich owadów z podrzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Liczy około 500-600 gatunków (w zależności od ujęcia) zgrupowanych w 80-100 rodzajach[1], z czego w Polsce występuje ok. 40 gatunków[2] (zobacz dziubałkowate Polski). Rodzajem typowym rodziny jest Anthocoris.

Dziubałkowate mają długość 2-5 mm, owalny lub bliski owalnego kształt, w ubarwieniu przeważają zazwyczaj barwy brązowe i szare. Żyją na kwiatach i liściach, pod korą lub w ściółce. Większość gatunków jest drapieżna i żywi się małymi owadami takimi jak mszyce, niektóre są pasożytami zewnętrznymi i żywią się krwią. Jedynie kilka gatunków z rodzaju Orius żywi się sokami roślin. Większość z nich ma znaczenie gospodarcze jako biologiczni wrogowie szkodników roślin. Niektóre gatunki z tego powodu były introdukowane w różnych regionach kuli ziemskiej[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

W niektórych ujęciach systematycznych podrodziny Lasiochilinae i Lyctocorinae są podnoszone do rangi oddzielnych rodzin. Systematyka tych owadów jest jednak wciąż dyskusyjna, a bliskie pokrewieństwo w ramach tych taksonów niewątpliwe[1]. Poniżej znajduje się uproszczony podział systematyczny:

Rodzina: Dziubałkowate (Anthocoridae)[1][3][4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d David R. Horton: Minute Pirate Bugs (Hemiptera: Anthocoridae) (ang.). Agricultural Research Service, 2008. [dostęp 2012-01-22].
  2. Anthocoridae Fieber, 1836. W: Muzeum i Instytut Zoologii PAN [on-line]. Hemiptera Poloniae. [dostęp 2015-01-06].
  3. Anthocoridae (ang.). Integrated Taxonomic Information System. [dostęp 2012-01-22].
  4. Anthocoridae (ang.). Biological Library. [dostęp 2012-01-23].