Dzwonki mszalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzwonki mszalne

Dzwonki mszalne (z fr. clochette) – idiofon składający się z czterech różnej wielkości dzwoneczków, zamocowanych na krzyżowym zawieszeniu ze specjalnym uchwytem. Jest wykorzystywany w trakcie mszy świętej, nabożeństw lub podczas procesji eucharystycznych przez liturgiczną służbę ołtarza, aby zwrócić uwagę uczestnikom liturgii o zmianie postawy w danym momencie mszy bądź procesji eucharystycznej, ponieważ dzieje się coś szczególnego i ważnego[1][2][3][4].

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Dzwonki mszalne składają się z czterech różnej wielkości małych dzwonków, które są zamocowane na krzyżowym zawieszeniu wyposażonym w uchwyt. Powszechnie spotykane dzwonki mszalne są wykonane z mosiądzu. Bywają bogato zrobione, a ich wielkość uzależniona jest od danej świątyni, gdzie są używane[1][4].

Przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Dzwonki mszalne mają zwracać uwagę na najważniejsze momenty podczas liturgii. Wybrzmiewają podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, wtedy informują wiernych o zmianie postawy na klęczącą lub stojącą, a także podczas procesji eucharystycznych takich jak: Rezurekcja, Boże Ciało, procesje w dniach odpustowych dla danej parafii, co symbolizuje chwalenie Boga[1][4][5].

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

Dzwonki kościelne podczas mszy świętej używa się zgodnie z przepisami liturgicznymi Krajowej Komisji Duszpasterskiej Liturgicznej Służby Ołtarza[3][5][6]. Natomiast wiele diecezji ma swoje tradycje dotyczące sposobu dzwonienia podczas mszy, które nie muszą być zmieniane[1][2]. 150 pkt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (Ogólne Wprowadzenie Do Mszału Rzymskiego) opisuje, że ministrant przed epiklezą powinien zadzwonić dzwonkami i zgodnie z miejscowymi zwyczajami dzwonić kiedy celebrans ukazuje wiernym święte postacie[7]. Podczas modlitwy eucharystycznej zawsze dzwoni się trzykrotnie w niewielkich odstępach czasu przed epiklezą, czyli bezpośrednio przed tym jak kapłan wyciąga ręce nad darami. Dzieje się tak po następujących modlitwach eucharystycznych[8][9]:

 • w II Modlitwie Eucharystycznej po słowach źródło wszelkiej świętości lub w niedziele i święta, po słowach Przez Niego prosimy Ciebie, Wszechmogący Boże,
 • w III Modlitwie Eucharystycznej po słowach składał Tobie ofiarę czystą lub po wspomnieniu tajemnicy dnia w uroczystości i święta,
 • w IV Modlitwie Eucharystycznej po słowach i dopełnia wszelkiego uświęcenia,
 • w V Modlitwie Eucharystycznej po słowach wyjaśnia nam Pisma i łamie dla nas chleb,
 • w I Modlitwie Eucharystycznej o tajemnicy pojednania po słowach abyśmy byli świętymi, jak Ty jesteś święty,
 • w II Modlitwie Eucharystycznej o tajemnicy pojednania po słowach abyśmy także my dawali siebie braciom.

Przepisy liturgiczne Krajowej Komisji Duszpasterskiej Liturgicznej Służby Ołtarza podają również, że dzwonkami dzwoni się[2]:

 • podczas ukazania hostii trzykrotnie w niewielkich odstępach czasu,
 • podczas klękania kapłana po ukazaniu hostii trzykrotnie,
 • podczas ukazania kielicha trzykrotnie w niewielkich odstępach czasu,
 • podczas klękania kapłana po ukazaniu Krwi Chrystusa trzykrotnie,
 • bezpośrednio po śpiewie Baranku Boży (dzwonienie powinno towarzyszyć przyklęknięciu celebransa),
 • gdy po odmówieniu modlitw przed Komunią św. celebrans przyklęka, zanim weźmie do rąk hostię trzykrotnie,
 • gdy celebrans przyklęka przed zamknięciem tabernakulum trzykrotnie.

Podczas ukazywania hostii i kielicha przez celebransa używa się gongu, jeśli taki występuje[2][3][4][5].

Dzwonków mszalnych nie używa się w okresie upamiętniającym cierpienia i mękę Jezusa Chrystusa, czyli od Gloria na Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, aż do uroczystego śpiewu Gloria podczas Wigilii Paschalnej. W tym okresie liturgicznym dzwonki są zastępowane kołatkami[1][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e Czym są gong I dzwonki mszalne? [online], sacrum.pl, 17 września 2019 [dostęp 2024-02-26] (pol.).
 2. a b c d Funkcje ministranta podczas mszy świętej [online], fara-jaslo.rzeszow.opoka.org.pl, 20 kwietnia 2013 [dostęp 2024-02-26] (pol.).
 3. a b c Niezbędnik ministranta [online], lso.bratalbert.com.pl [dostęp 2024-02-26] (pol.).
 4. a b c d e Co warto wiedzieć o gongu i dzwonkach mszalnych? [online], ofio.pl, 23 czerwca 2023 [dostęp 2024-02-26] (pol.).
 5. a b c Vademecum ministranta [online], cieplice-pijarzy.pl [dostęp 2024-02-26] (pol.).
 6. Przepisy dotyczące dzwonienia podczas mszy świętej wg Komisji Episkopatu Polski ds. Liturgii i Duszpasterstwa Liturgicznego z 5 grudnia 1994 r. [online], vademecumliturgiczne.pl, 4 kwietnia 2018 [dostęp 2024-02-26] (pol.).
 7. Normy liturgiczne ustanowione przez Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (Ogólne Wprowadzenie Do Mszału Rzymskiego) z 6 listopada 2003 r. [online], liturgista.pl [dostęp 2024-02-26] (pol.).
 8. Kiedy dzwonić dzwonkami podczas modlitwy eucharystycznej? [online], liturgia.krakow.pl [dostęp 2024-02-26] (pol.).
 9. Jak używać dzwonków w czasie modlitw eucharystycznych? [online], liturgia.pl, 31 marca 2007 [dostęp 2024-02-26] (pol.).