ENTP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logotyp ENTP

ENTP (ang. Extraverted iNtuitive Thinking Perceiving – Ekstrawertyk Intuicyjny Myśliciel Obserwator) – jeden z 16 typów osobowości według wskaźnika MBTI oraz innych jungowskich testów osobowości. David Keirsey określił osoby ENTP jako Wynalazców – jeden z czterech typów należących do temperamentu określanego przez niego jako Racjonaliści[1]. Ok. 2–5% populacji USA należy do ENTP[2].

  • E – ekstrawersja przeważa nad introwersją – osoby ENTP czerpią energię z interakcji z ludźmi lub obiektami w otoczeniu. Mają tendencje do otaczania się szerokim gronem znajomych[3].
  • N – intuicja przeważa nad percepcją – są to osoby raczej rozumujące abstrakcyjnie niż obiektowo. Skupiają uwagę raczej na całokształcie niż na detalach i bardziej na potencjalnych możliwościach niż na doraźnych skutkach[4].
  • T – myślenie jest uprzywilejowane nad uczuciami. Cenią obiektywne wartości ponad osobistymi preferencjami. W procesie podejmowania decyzji kładą nacisk na logikę postępowania niż na względy towarzyskie[5].
  • P – percepcja preferowana nad osądzaniem – osoby takie mają tendencje do wstrzymywania się z osądami i opóźniania istotnych decyzji, preferując „pozostawienie sobie furtki” na wypadek zmiany okoliczności[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rational portrait of the Inventor (ENTP). keirsey.com. [dostęp 20 lutego 2014].
  2. Estimated Frequencies of the Types in the United States Population. capt.org. [dostęp 20 lutego 2014].
  3. Extraversion vs. Introversion. Changing minds.org. [dostęp 20 lutego 2014].
  4. Sensing vs. Intuiting. Changing minds.org. [dostęp 20 lutego 2014].
  5. Thinking vs. Feeling. Changing minds.org. [dostęp 20 lutego 2014].
  6. Judging vs. Perceiving. Changing minds.org. [dostęp 20 lutego 2014].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]