Test Myers-Briggs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z MBTI)
Schemat

Kwestionariusz Myers-Briggs[a], MBTI (od ang. Myers-Briggs type indicator) – kwestionariusz samoopisowy, opisujący postrzeganie i podejmowanie decyzji człowieka. Jest rozszerzoną koncepcją Carla Gustava Junga, który zaobserwował, że ludzie mają określone preferencje dotyczące kierowania ich energii, „ładowania akumulatora”, sposobu zbierania informacji i podejmowania decyzji. W ten sposób określił on osiem typów postrzegania. Isabel Briggs Myers i jej matka Katherine Cook Briggs, które rozwinęły pomysł Junga w kwestii hierarchii poszczególnych preferencji w każdym typie osobowości i dodały wymiar opisujący nastawienie do świata zewnętrznego.

Kwestionariusz MBTI jest popularnym narzędziem rozwojowym, nieprzeznaczonym do selekcji i rekrutacji[1]. Współcześnie odchodzi się od stosowania narzędzi MBTI w badaniu osobowości, stosując zamiast tego model Wielkiej Piątki[2].

Założenia[edytuj | edytuj kod]

Według Myers i Briggs różnice w ludzkim zachowaniu można opisać przez cztery wymiary:

 • Skąd czerpiesz energię? Gdzie preferujesz kierować swoją uwagę? Wymiar E–I
  ekstrawersja (ang. extraversion) i introwersja (ang. introversion) Czy kierujesz swoją energię i uwagę na zewnątrz, czy też wolisz koncentrować się na swoim wewnętrznym świecie pomysłów i doświadczeń?
 • W jaki sposób preferujesz gromadzić informacje, jakim ufasz? Wymiar S–N
  poznanie (ang. sensing) i intuicja (ang. intuition) Czy wolisz gromadzić informacje rzeczywiste i namacalne, mówiące o tym co naprawdę jest, czy też preferujesz koncentrację na całościowym obrazie i powiązaniach między faktami?
 • W jaki sposób wolisz podejmować decyzje? Wymiar T–F
  myślenie (ang. thinking) i odczuwanie (ang. feeling) Czy przy podejmowaniu decyzji kierujesz się głównie logiką i sprawiedliwością, czy też wolisz bardziej subiektywny proces biorący pod uwagę harmonię i system wartości osób zaangażowanych?
 • Jaki jest twój styl życia, pracy? Jak sobie radzisz z otaczającym cię światem? Wymiar J–P
  osądzanie (ang. judging) i obserwacja (ang. perceiving) Czy radzisz sobie z życiem w sposób zaplanowany, preferując „osąd” – to znaczy podjęcie decyzji – czy też preferujesz elastyczny styl życia związany z ciągłym otwarciem na nowe informacje?

Zgodnie z koncepcją Myers-Briggs ludzi można podzielić więc na szesnaście typów; nie są to jednak statyczne pudełka, a raczej dynamiczne systemy rozwijających się w ciągu całego życia czterech par preferencji:

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Krytycy zwracają uwagę na dużą zmienność wyników – połowa badanych otrzymuje zupełnie inną klasyfikację po upływie 5 tygodni od pierwszego wypełniania testu[3]. Z kolei oceniana subiektywnie duża zgodność opisu typu charakteru z obrazem samych siebie może być wyjaśniona przez efekt horoskopowy, co oznacza, że opisy zawierające bardzo ogólne cechy wydają się trafne większości ludzi[4]. Opisy osobowości niekiedy bazują bezpośrednio na treści pytań i wybranych opcjach, stąd wrażenie, że są bardzo trafne.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. także: kwestionariusz osobowości Myers-Briggs, kwestionariusz (typu) (osobowości) Myers-Briggs, wskaźnik (typu) (osobowości) Myers-Briggs, wskaźnik typów Myers-Briggs

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. h, Reliability and Validity of MBTI Short., 2012.
 2. James Michael, Using the Myers-Briggs Type Indicator as a Tool for Leadership Development? Apply With Caution, „Journal of Leadership & Organizational Studies”, 10 (1), 2003, s. 68–81, DOI10.1177/107179190301000106, ISSN 1548-0518 [dostęp 2022-10-02] (ang.).
 3. m, A Critique of The Myers Briggs Type Indicator (MBTI)—Part I: One Expert’s Review, Recruiter.com [dostęp 2022-01-07] (ang.).
 4. Smithsonian Magazine, Rose Eveleth, The Myers-Briggs Personality Test Is Pretty Much Meaningless, Smithsonian Magazine [dostęp 2022-01-07] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]