Ebenezer Scrooge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ebenezer Scrooge oraz Ciemnota i Nędza
Ebenezer Scrooge i Bob Cratchit

Ebenezer Scrooge – postać fikcyjna, główny bohater opowiadania Karola Dickensa Opowieść wigilijna wydanego w 1843 roku. Scrooge jest zamkniętym w sobie skąpcem, nielubiącym ludzi i nielubiącym świąt Bożego Narodzenia. Podczas nocy wigilinej przechodzi przemianę podczas czterech kolejnych wizyt duchów: ducha Jakuba Marleya, ducha minionych świąt Bożego Narodzenia, ducha obecnych świąt oraz ducha świąt przyszłych.

Ebenezer Scrooge jest zgorzkniałym mężczyzną w podeszłym wieku, właścicielem firmy "Scrooge & Marley" w Londynie. Jego niedawny wspólnik, Jakub Marley, zmarł w wigilię Bożego Narodzenia 7 lat wcześniej. Scrooge jest chłodny, nieprzystępny i dba jedynie o swoje dochody, spędzając czas nad księgami rachunkowymi. Irytują go życzenia świąteczne, odrzuca zaproszenie do spędzenia świąt z rodziną swojego siostrzeńca. Wraca do swojego ciemnego i ponurego domu, aby samotnie spędzić wieczór. Tam odwiedza go pokutujący duch Jakuba Marleya skłaniający go do przemyślenia swojego życia oraz zapowiadający trzy kolejne wizyty duchów. Wspomnienia przywoływane przez te duchy, projekcja zdarzeń przyszłych oraz miejsca, do których duchy przenoszą się wraz ze Scrooge'em, wpływają na zmianę jego nastawienia do ludzi i postrzegania Świąt. Szczególnie wstrząsająca dla Scrooge'a jest śmierć małego Tima (syna Boba Cratchita) oraz widok własnego grobu.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Karol Dickens swoją baśniową opowieść skonstruował tak, iż czytelnik nie jest pewny, czy Ebenezer Scrooge faktycznie jest odwiedzany przez duchy, czy są one jedynie obecne w jego snach.
  • Historia przemiany Ebenezera Scrooge'a była wielokrotnie przenoszona na ekran filmowy i telewizyjny.
  • Postać Scrooge'a jest pierwowzorem Sknerusa McKwacza (oryg. Scrooge McDuck), bohatera komiksów Carla Barksa.
  • W 2005 roku amerykański magazyn "Forbes" umieścił postać Ebenezera Scrooge'a na 12. miejscu listy 15 najbogatszych postaci fikcyjnych.[1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy