Ecclesia in Asia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ecclesia in Asia
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

dokument papieski

Typ utworu

adhortacja apostolska

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

1999

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Ecclesia in America
następna
Ecclesia in Oceania

Ecclesia in Asia − posynodalna adhortacja papieża Jana Pawła II wydana w roku 1999.

Adhortacja o Kościele w Azji została podpisana przez papieża 6 listopada 1999 w Nowym Delhi w Indiach, podczas jego 89 podróży apostolskiej. Jest ona zwieńczeniem prac kontynentalnego synodu biskupów poświęconego problemom Kościoła w Azji, który odbył się w dniach od 18 kwietnia do 14 maja 1998. Papież dotknął w nim tematów historii chrześcijaństwa na kontynencie azjatyckim (Chrystus był Azjatą), inkulturacji, ewangelizacji, ekumenizmu, problematyki społeczno-ekonomicznej, praw człowieka, życia rodzinnego i środków masowego przekazu.

Oprócz wyżej wymienionych tematów ogólnych papieski dokument podkreślił znaczenie obecności na kontynencie azjatyckim licznych rodzin zakonnych, które pracują dla azjatyckich społeczności w tak ważnych dziedzinach jak służba medyczna i edukacja. W rozdziale VII - Świadkowie Ewangelii - papież wspomniał o potężnym zastępie męczenników azjatyckich czasów starożytnych i współczesnych.

Dokument papieski składa się ze wstępu, siedmiu rozdziałów i zakończenia. Pełny tytuł dokumentu:

Posynodalna Adhortacja Apostolska Ecclesia in Asia Ojca świętego Jana Pawła II. Do biskupów, do kapłanów i diakonów, do zakonników i zakonnic oraz do wszystkich wiernych świeckich - o Jezusie Chrystusie Zbawicielu oraz Jego misji miłości i służby w Azji «...aby mieli życie i mieli je w obfitości» (J 10, 10)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]