Eleanor Smeal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eleonor Smeal
Ilustracja
Eleanor Smeal, (Jim Wallace, 2001)
Data i miejsce urodzenia 30 lipca 1939
Ashtabula, Ohio, Stany Zjednoczone
Założycielka / Prezeska
Przynależność Fundacja Feministycznej Większości
Okres urzędowania od 1987

Eleanor Smeal (ur. 30 lipca 1939 w Ashtanbula, Ohio, jako Eleanor Marie Cutri) – amerykańska aktywistka feministyczna, analityczka polityczna, lobbystka, organizatorka działań oddolnych. Założycielka i prezeska Fundacji Feministycznej Większości, dwukrotnie pełniła funkcję prezeski National Organization for Women (NOW). Jedna z głównych liderek amerykańskiego ruchu feministycznego.

Smeal uczestniczy w wysłuchaniach publicznych Kongresu Stanów Zjednoczonych na temat praw kobiet. Organizuje wydarzenia związane z ideami feminizmu, równości i praw człowieka.

Działalność społeczno-polityczna[edytuj | edytuj kod]

Eleanor Smeal dołączyła do Narodowej Organizacji Kobiet (NOW) w 1970 roku i dwukrotnie pełniła funkcję prezeski: od 1977 do 1982 roku i od 1985 do 1987 roku. W tym czasie Smeal poprowadziła w Waszyngtonie pierwszy narodowy marsz na rzecz prawa kobiet do przerywania ciąży, w którym uczestniczyło ponad 100 tys. osób. Po opuszczeniu NOW w 1987 roku Smeal założyła Fundację Feministycznej Większości, która miała łączyć cele badawcze, edukacyjne i polityczne. Smeal brała udział w przygotowywaniu wielu aktach prawnych, m.in. prawa gwarantujących wolny dostęp do klinik oferujących usługi ginekologiczno-położnicze (1994), prawa przeciwko przemocy wobec kobiet, prawa dotyczącego swobód obywatelskich (1991).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]