Eliades Ochoa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eliades Ochoa Bustamante
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1946
Loma de la Avispa (Kuba)
Strona internetowa

Eliades Ochoa Bustamante (ur. 22 czerwca 1946 w Loma de la Avispa, położonym w gminie Songo-La Maya w prowincji Santiago de Cuba) – kubański muzyk: gitarzysta, wokalista i kompozytor.

Muzyk samouk - grę na gitarze rozpoczął w wieku 6 lat. Wychodzi się z umuzykalnionej rodziny - jego rodzice, jak i rodzeństwo, zajmowali się grą na instrumentach, ze szczególnym uwzględnieniem wywodzącego się z Kuby strunowego instrumentu szarpanego o nazwie tres. Dorastanie na kubańskiej prowincji (wśród miejscowego folkroru) i doświadczenia wyniesione z dzieciństwa niewątpliwie wpłynęły na wypracowanie wyraźnie rozpoznawalnego stylu aranżacji i kompozycji.

W latach 70-tych był członkiem zespołów wykonujących tradycyjną, charakterystyczną dla tamtego okresu, muzykę kubańską. Kolejno były to Quintento de la Trova, Septeto Típico Oriental oraz Cuarteto Patria.

Największy rozgłos przyniósł mu udział w projekcie Buena Vista Social Club, który zaowocował powstaniem albumu muzycznego (wydany w 1997 r.) i filmu dokumentalnego (1999 r.) pod tym samym tytułem w reżyserii Wima Wendersa. Producentem filmu był Ry Cooder.

Projekt Buena Vista Social Club odniósł ogromny sukces promując muzykę kubańską na skalę światową. Zespół w kolejnych latach odbył ogólnoświatową trasę koncertową, odbierając przy tym wiele nagród i nominacji (zarówno muzycznych, jak i filmowych).

W 1997 roku Eliades Ochoa - wraz z Buena Vista Social Club - odebrał Nagrodę Grammy za Najlepszy Album Tropikalnej Muzyki Latynoskiej.

W 1999 roku - wraz z Buena Vista Social Club - nominowany do Nagrody Akademii Filmowej za Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.

W 2010 roku Eliades Ochoa, wraz z uznanymi kubańskimi i malijskimi artystami, nagrał album zatytułowany AfroCubism.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]