Empire State of Mind

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Empire State of Mind
Wykonawcy singla
z albumu The Blueprint 3
Jay-Z oraz Alicia Keys
Wydany

20 października 2009

Nagrywany

2009

Gatunek

hip-hop, R&B

Wydawnictwo

Roc Nation, Atlantic Records

Producent

Al Shux

Format

Digital download

Twórca tekstu

A. Hunte, A. Keys, A. Shuckburgh, B. Keyes, J. Sewell, S. Carter, S. Robinson

Singel po singlu
Chronologia singlów Jaya-Z
Run This Town
(2009)
„Empire State of Mind”
(2009)
„On to the Next One”
(2009)
Chronologia singlów Alicii Keys
„Another Way to Die”
(2008)
„Empire State of Mind”
(2009)
„Doesn’t Mean Anything”
(2009)

Empire State of Mind – singel amerykańskiego rapera Jaya-Z, z udziałem piosenkarki soulowej i R&B Alicii Keys. Został wydany jako trzeci singel z 11 płyty Jaya-Z. Piosenka jest odą do rodzinnego miasta obojga artystów – Nowego Jorku. Utwór został okrzyknięty mianem hymnu Nowego Jorku.

Wykonanie[edytuj | edytuj kod]

„Empire State of Mind” został wykonany przez Jay-Z i Alicję wiele razy, np. podczas MTV Video Music Awards w 2009 i American Music Awards. Zwykle, gdy duet wykonuje piosenkę, na ekranie pokazywane są zdjęcia Nowego Jorku.

Informacje o singlu[edytuj | edytuj kod]

Keys nagrała sequel do „Empire State of Mind” zatytułowany „Empire State of Mind (część II) Broken Down”, który pojawił się w jej czwartym albumie „The Element of Freedom”.

Muzycznie utwór opiera się na samplu ze wstępu piosenki „Love on a Two-Way Street” grupy The Moments z 1970 roku. Fragment jest przyspieszony, przez co przetransponowany o pół tonu do góry. Zwrotki i refren zbudowane są wokół tych samych akordów: F#, C#, B oraz akordu Bb poprzedzający refren[1].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Wersja Keys została dobrze przyjęta przez krytyków i odniosła sukces komercyjny. Alicja powiedziała, że zdecydowała się na nagranie własnej wersji „Empire State of Mind”, ponieważ chciała wyrazić swoje osobiste uczucia o Nowym Jorku.

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

W teledysku, który jest czarno-biały, Jay-Z i Keys są pokazywani podczas wykonywania piosenki w różnych miejscach Nowego Jorku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]