Przejdź do zawartości

Ene Ergma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ene Ergma
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 lutego 1944
Rakvere

Przewodniczący Riigikogu
Okres

od 2003
do 2006

Przynależność polityczna

Res Publica

Poprzednik

Toomas Savi

Następca

Toomas Varek

Przewodniczący Riigikogu
Okres

od 2007
do 2014

Przynależność polityczna

Isamaa ja Res Publica Liit

Poprzednik

Toomas Varek

Następca

Eiki Nestor

Odznaczenia
Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP

Ene Ergma (ur. 29 lutego 1944 w Rakvere) – estońska polityk i astronom, nauczyciel akademicki, dwukrotnie przewodnicząca Riigikogu trzech kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej studiowała fizykę na Uniwersytecie w Tartu. W 1972 została kandydatem nauk w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Moskiewskiego. W 1984 w Instytucie Badań Kosmicznych w Moskwie uzyskała stopień doktora fizyki i matematyki.

Zawodowo związana z Uniwersytetem w Tartu, w 1988 została na tej uczelni profesorem astrofizyki. W 1997 przyjęto ją do Estońskiej Akademii Nauk. W latach 1999–2004 była jej wiceprzewodniczącą. W pracy naukowej zajmowała się zjawiskami rozbłysku gamma i obiektami astronomicznymi (w tym białymi karłami i gwiazdami neutronowymi). Należy do licznych organizacji i stowarzyszeń naukowych.

W 2003 uzyskała mandat posłanki do Zgromadzenia Państwowego X kadencji z listy partii Res Publica. Do 2006 pełniła funkcję przewodniczącego parlamentu, później przez rok była jego wiceprzewodniczącą. W wyborach w 2007 uzyskała reelekcję z ramienia współtworzonego przez jej ugrupowanie stronnictwa Isamaa ja Res Publica Liit. Na skutek ustaleń koalicyjnych wybrano ją na przewodniczącą Riigikogu XI kadencji. W 2011 odnowiła mandat, pozostała również przewodniczącą parlamentu (XII kadencji), odwołano ją z tej funkcji w 2014.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej (2005)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]