Energia jądrowa w Rosji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elektrownia Jądrowa Obninsk
Elektrownia jądrowa Biełojarsk
Budowa kolejnego reaktora w Biełojarsku
Elektrownia jądrowa Leningrad
Elektrownia jądrowa Nowoworonież

W roku 2010 ogół energii elektrycznej wytworzonej w elektrowniach jądrowych w Rosji wyniósł łącznie 170,1 TWh, co stanowiło 16% energii elektrycznej. Łączna moc pochodząca z istniejących rosyjskich reaktorów jądrowych wyniosła 24739 MW[1].

Według nowej strategi energetycznej Rosji wprowadzonej w 2003 roku, ustanowiono za priorytet politykę "redukcji gazu ziemnego zużywanego" m.in: do produkcji energii elektrycznej. Rząd Rosji dążąc do osiągnięcia tego celu zaplanował podwojenie produkcji energii elekrycznej uzyskiwanej z energii jądrowej do 2020 roku. W 2006 roku Federalna Agencja Energii Atomowej (Rosatom) wydała oświadczenie dotyczące przyszłości energii jądrowej w Rosji; zapewniając, że do 2020 roku 23% i 25% do 2030 roku zapotrzebowania na energię elektryczną będzie pochodziło właśnie z elektrowni atomowych[2].

Plan zakłada zwiększenie liczby reaktorów zdolnych do pracy z 31[1] (obecnie) do 59. Stare reaktory będą utrzymywane i konserwowane, w tym jednostki RBMK podobne do reaktorów znajdujących się w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W październiku 2005 roku, w oparciu o ten plan Rosja wspólnie z Chinami zgodziła się na dalszą współpracę w zakresie budowy elektrowni jądrowych, w obu państwach.

W 2007 roku rosyjski parlament przyjął ustawę dotyczącą "Specyfiki zarządzania i dysponowania majątkiem organizacji korzystających z energii jądrowej w Federacji Rosyjskiej", na mocy której powołał do istnienia holding Atomenergoprom, będący operatorem wszystkich cywilnych elektrowni jądrowych na terenie kraju. W skład nowo powstałego holdingu weszły poszczególne firmy państwowe w tym: Rosenergoatom, producent paliwa jądrowego TVEL, przedsiębiorstwo zajmujące się dostawą uranu Tenex, oraz konstruktor urządzeń jądrowych Atomstroyexport. Rosyjski przemysł jądrowy zatrudnia około 200 tys. osób[3].

Rosyjski rząd do 2015 roku, przeznaczy łącznie 5,42 miliarda $ na rzecz programu kolejnej generacji reaktorów jądrowych, natomiast około 42,7 miliardów $ ma zostać przeznaczona na rozwój tego przemysłu[2].

Rosja uczestniczy również w wielu inwestycjach zagranicznych badających nowe technologie jądrowe, poprzez członkostwo w projekcie ITER, rosyjscy naukowcy biorą udział w projektowaniu reaktorów termojądrowych.

Działające reaktory jądrowe[edytuj | edytuj kod]

Spośród wszystkich użytkowanych reaktorów w Rosji, aż 11 to typ RBMK-1000[2], podobny do tego w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, większość z nich miała być pierwotnie zamknięta, lecz ich użytkowanie wydłużono, a produkcję każdego z nich zwiększono o około 5%. Krytycy tego pomysłu zarzucają rządowi, że są to reaktory "przestarzałe", których nie można poprawić poprzez ulepszenie ich i modernizację, gdyż niektórych części reaktora nie da się zastąpić nowymi. Pozostałe użytkowane reaktory to w głównej mierze typ WWER, jest ich łącznie 17[2], w czasie budowy jest kolejnych 4 tego typu reaktorów, oraz jeden typu FBR (BN-800). Rząd rosyjski zdecydował również o budowie Bałtyckiej Elektrowni Atomowej w obwodzie kaliningradzkim, z najnowszym typem reaktora WWER-1200.

Lista elektrowni jądrowych[edytuj | edytuj kod]

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Rząd rosyjski w odpowiedzi na serię wypadków jądrowych w elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii, do których doszło w 2011 roku, zapowiedział przeprowadzenie serię testów na wszystkich reaktorach w użytku i nowo powstałych, aby ocenić ich odporność na trzęsienia ziemi silniejsze niż pierwotny projekt przewidywał[4]. Dodatkowo spółka Rosenergoatom, przeznaczy kwotę około 530 milionów dolarów[2] w ramach programu modernizacji związanej z bezpiecznym użytkowaniem reaktorów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Main Page (ang.). rosatom.ru/en/, 2011-12-26. [dostęp 2011-12-26].
  2. a b c d e Nuclear Power in Russia (ang.). world-nuclear.org. [dostęp 2011-12-26].
  3. Oleg Nikishenkov: Nuclear rethink urged (ang.). /themoscownews.com. [dostęp 2011-12-26].
  4. MATTHEW L. WALD: Russia to Test Nuclear Plants for Ability to Survive Quakes (ang.). The New York Times. [dostęp 2011-12-26].