Engin Akyürek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Engin Akyürek
Data i miejsce urodzenia

12 października 1981
Ankara

Zawód

aktor

Lata aktywności

2004–obecnie

Engin Akyürek (ur. 12 października 1981 w Ankarze) – turecki aktor, grający głównie w serialach telewizyjnych oraz w kilku filmach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Engin Akyürek urodził się 12 października 1981 r. w Ankarze w Turcji. Jego ojciec jest urzędnikiem, a matka nie pracuje. Ma młodszego brata[1]. Akyürek jest absolwentem Uniwersytetu w Ankarze (2002), gdzie studiował na wydziale historii[2]. Aktor jest fanem tureckiego zespołu piłkarskiego Beşiktaş JK ze Stambułu i poza grą aktorską, pisze artykuły do magazynu kulturalno-literackiego Kafasina Göre[3].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Film i telewizja[edytuj | edytuj kod]

W 2004 r., dwa lata po zakończeniu studiów, Engin Akyürek wziął udział w konkursie telewizyjnym Türkiye’nin Yıldızları (Gwiazdy Turcji)[1]. Za uzyskanie pierwszego miejsca w tym konkursie, otrzymał rolę drugoplanową w serialu Yabancı Damat (pl. Nieznajomy pan młody) (2004–2007), produkcji Yağmur Taylana i Durul Taylana[4]. Rola Kadira Sadıkoğlu przyniosła mu uznanie i zaowocowała debiutem w filmie Zekiego Demirkubuza Kader (2006). Za rolę Cevata w tym filmie, Engin Akyürek otrzymał nagrodę dla „Najbardziej Obiecującego Aktora” zarówno w 39. edycji Tureckich Nagród Filmowych[5], jak i nagród ÇASOD (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) w 2006 r.[6] Następnie, w latach 2007–2008, grał jedną z głównych ról (jako Nizipli Halim) w serialu telewizyjnym Karayilan, którego akcja rozgrywa się w Gaziantep, podczas okupacji francuskiej. W 2009 Akyürek otrzymał główną rolę w serialu Bir Bulut Olsam (pl. Gdybym był chmurą), napisanym przez Meral Okay, w produkcji Ulaşa Inança, gdzie grał niezrównoważonego psychicznie i zakochanego do szaleństwa Mustafę Buluta. Jednakże największy rozgłos przyniosła mu rola Kerima Ilgaza w Grzechu Fatmagül (Fatmagül'ün Suçu Ne?, 2010–2012), serialu telewizyjnym poruszającym trudny temat gwałtu[7]. Scenariusz Grzechu Fatmagül oparty na książce Vedata Türkali, napisany został przez Ece Yörenç i Melek Gençoğlu, a producentem serialu był Kerem Çatay. Po dwóch latach nieobecności, w 2014 r., Engin Akyürek powrócił na ekrany jako Tekin Bulut w filmie Bi Küçük Eylül Meselesi (pl. Mały wrześniowy problem) w reżyserii Kerema Derena, którego akcja toczy się na wyspie Bozca[8]. W tym samym roku aktor wziął udział w serialu telewizyjnym Kara Para Aşk (pl. Brudne pieniądze i miłość), jako odtwórca jednego z głównych bohaterów – komisarza Ömera Demira[9]. Rola ta przyniosła mu nagrodę dla „Najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu w Seulu w 2015 roku”, nagrodę Kryształowej Myszy dla „Najlepszego aktora” podczas gali w 2015 r. oraz nominację do nagrody Emmy w kategorii na „Najlepszego aktora”. W 2017 r. zagrał u boku Fahriye Evcen w trzynastoodcinkowym serialu stacji ATV pt. Ölene kadar (pl. Aż do śmierci) jako główny bohater, Dağhan Soysür. W 2017 r. został (razem z kilkoma innymi aktorami tureckimi) uhonorowany nagrodą „Złotego Motyla” za promocję Turcji dzięki eksportowanym serialom telewizyjnym.

Teatr[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku, Engin Akyürek wziął udział w musicalu, którego producentem był Türker İnanoğlu pt. Romantika Müzikali, w reżyserii Şakira Gürzumara, gdzie odgrywał rolę Ceto, dzielnego chłopaka z sąsiedztwa.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Rola Uwagi
Kader 2006 Cevat Turecka Nagroda Filmowa (SIYAD) dla “Najbardziej obiecującego aktora”

Nagroda CASOD (Cagdas Sinema Oyuncuları Dernegi) w 2006 dla “Najbardziej Obiecującego aktora”

Bi Küçük Eylül Meselesi

(Mały wrześniowy problem)

2014 Tekin Bulut (Tek) Film wszedł na ekrany 14 lutego 2014 r. Engin Akyürek gra postać naiwnego, niewinnego mężczyzny, o niezbyt pięknej powierzchowności, za to obdarzonego pięknym wnętrzem. Mieszka samotnie na wyspie, w swoim własnym świecie, który zostaje zburzony, gdy poznaje i zakochuje się w pięknej dziewczynie z miasta, która poświęca mu trochę uwagi.
Çocuklar Sana Emanet 2018 Kerem
Bir Ask Iki Hayat 2019 Umut

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Rola Uwagi
Yabancı Damat 2004–2007 Kadir Sadıkoğlu Odgrywa rolę cukiernika, pracującego w sklepie z baklawą, prowadzonego przez swojego ojca oraz ojca dziewczyny, Nazlı, z którą jest zaręczony. Mimo że jest ogólnie dobrym chłopakiem, Nazlı nie podoba się jego tradycyjny pogląd na życie i dziewczyna ucieka z domu tuż przed ślubem. Natrafia przypadkiem na bogatego Greka, Nikosa, w którym się zakochuje z wzajemnością. Kadir próbuje ją odzyskać, co doprowadza do wielu zabawnych sytuacji.
Karayılan 2007–2008 Nizipli Halim Gra rolę czystego, niewinnego, lojalnego, a jednocześnie zabawnego i twardego bohatera walczącego o wyzwolenie miasta Gaziantep spod okupacji francuskiej, podczas tureckiej wojny o niepodległość.
Bir Bulut Olsam 2008–2009 Mustafa Bulut Gra rolę epileptyka, szaleńczo zakochanego w swojej kuzynce, Narin, którą poślubia siłą, i na której mści się za nieodwzajemnione uczucie. Choć nie jest złym człowiekiem z natury, brak miłości ze strony Narin sprawia, że wpada w szał i staje się niezrównoważony psychicznie, krzywdząc siebie bardziej niż tych, których chciałby skrzywdzić.
Grzech Fatmagül 2010–2012 Kerim Ilgaz Rola, która przyniosła mu jak na razie największy rozgłos. Gra chłopaka zmuszonego do poślubienia dziewczyny, która stała się ofiarą gwałtu dokonanego przez jego przyjaciół w jego obecności. Bohater zakochuje się w dziewczynie i chroni ją przed swoimi byłymi przyjaciółmi, stając się jej oparciem w walce o sprawiedliwość. Jednocześnie walczy ze swoimi wyrzutami sumienia, wierząc, początkowo, że sam również brał udział w gwałcie, oraz że nie zrobił nic, by obronić dziewczynę.
Kara Para Aşk 2014–2015 Ömer Demir Gra pewnego siebie, przystojnego i rycerskiego oficera policji. Jego narzeczona zostaje zamordowana niedługo przed planowanym ślubem i bohater obiecuje sobie, że nie spocznie dopóki nie znajdzie jej zabójcy. Los sprawia, że spotyka Elif, córkę bogatego przedsiębiorcy, który również został zamordowany i znaleziony w tym samym samochodzie, co narzeczona Ömera. Dwójka bohaterów powoli odkrywa prawdę dotyczącą okoliczności śmierci ich bliskich, a jednocześnie zbliżają się do siebie pomimo wielu różnic w poglądach na życie, czy statusie społecznym. Ömer pochodzi z biednej rodziny, ale pokrywa brak statusu społecznego sukcesami jako oficer śledczy oraz dowcipem, inteligencją i spostrzegawczością. Początkowo denerwuje Elif, ale wkrótce ulega ona jego urokowi. Sam Ömer początkowo także walczy z potęgującym się uczuciem do Elif, a jednocześnie wyrzutami sumienia, że zdradza w ten sposób pamięć swojej zmarłej narzeczonej. Autorki scenariusza wyznały, że pisały postać Ömera, mając Engina Akyürka na myśli. Polskich widzów może zainteresować fakt, że w 12 odcinku, bohaterowie udają się na wycieczkę do Polonezköy, znanej jako Adampol, czyli polskiej wsi pod Stambułem i podają historię tego miejsca.
Ölene kadar 2017 Dağhan Soysür Wciela się tu w postać biednego studenta medycyny zakochanego w bogatej dziewczynie, Beril. Para spodziewa się dziecka. W związku z tym Dağhan i Beril planują wziąć ślub, któremu przeciwstawia się ojciec przyszłej panny młodej. Zwracają się o pomoc do rodziców Dağhana. W dniu ślubu zostaje zastrzelony ojciec Beril. Za zabójstwo niedoszłego teścia Dağhan zostaje niesłusznie skazany na karę dożywocia. Po 11 latach odsiadki z więzienia wyciąga go pewna pani adwokat w przeszłości powiązana z tajemniczą sprawą.
Sefirin Kızı 2019-2020 Sancar Efeoğlu

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Rola Uwagi
Romantika Müzikali 2007 Ceto

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Rola Nagrody
Kader 2006 Cevat Turecka Nagroda Filmowa (SIYAD) dla “Najbardziej obiecującego aktora”[5][10]
Kader 2006 Cevat Nagroda ÇASOD (Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği) w 2006 dla “Najbardziej obiecującego aktora”[6]
Grzech Fatmagül 2011 Kerim Nagroda dla „Najlepszego aktora do reprezentowania Turcji w Hollywood” Ucankus

Ucankus Türkiye’yi Hollywood’da En İyi Temsil Edebilecek Oyuncu (Viewer Surveys/Polls)[11]

Grzech Fatmagül maj 2011 Kerim „Najlepsza telewizyjna rola męska”

Televizyondizisi En İyi Erkek Oyuncu (Viewer Surveys/Polls)[12]

Grzech Fatmagül wrzesień 2011 Kerim „Najbardziej przystojny aktor poniżej 30-stki” Ayakligazete

Ayaklıgazete 30 Yasın Altındaki En Yakısıklı Oyuncu (Viewer Surveys/Polls)[13]

Grzech Fatmagül czerwiec 2011 Kerim „Najbardziej przystojny aktor” Habershow

Habershow Dizilerin En Yakısıklısı (Viewer Surveys/Polls)[14]

Grzech Fatmagül czerwiec 2011 Kerim „Najlepszy aktor” Dizifilmbook (FGSN First Season)

Dizifilmbook FSN 1.sezon En İyi Oyuncusu (Viewer Surveys/Polls)[15]

Grzech Fatmagül marzec 2012 Kerim „Najlepszy aktor w serialach telewizyjnych 2011 roku” Has Awards, Kadir Has Universitesi „2011 En Has Erkek Dizi Oyuncusu”

(Viewer Surveys/Polls)[16]

Grzech Fatmagül maj 2012 Kerim „Najlepszy aktor dramatyczny w 2011 r.” Ayakligazete,

Ayakligazete „2011 En İyi Drama Erkek Oyuncusu” (Viewer Surveys/Polls)[17]

Kara Para Aşk maj 2014 Ömer nagroda dla „Najlepszego aktora” w sondażu zorganizowanym przez www.televizyondizisi.com awards[18]
Kara Para Aşk grudzień 2014 Ömer „Najlepszy aktor w 2014 Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu RaniniTv’den 2014 Yılının En İyileri Listesi raninitv 25 Aralık 2014”
Kara Para Aşk kwiecień 2015 Ömer Nagroda Stars of the Export in Electrical Electronics and Service Exporters Association Cultural Service[19]
Kara Para Aşk maj 2015 Ömer Nagroda w kategorii „Najlepszy aktor roku” na festiwalu Marconi Odülleri, organizowanym przez wydział radia i telewizji Uniwersytetu w Bursie[20]
Kara Para Aşk 2015 Ömer Nagroda dla najlepszego aktora na podstawie sondażu organizowanego przez www.televizyondizisi.com.awards[21]
Kara Para Aşk 2015 Ömer Nagroda w kategorii na najlepszego aktora na międzynarodowym Festiwalu w Seulu w 2015 r[22]
Kara Para Aşk 2015 Ömer Nominacja do nagrody Złotego Motyla (Altın Kelebek) w 2015 r.[23]
Kara Para Aşk 2015 Ömer Nominacja do międzynarodowej nagrody Emmy w kategorii na najlepszego aktora w 2015[24]
Kara Para Aşk 2015 Ömer Nagroda dla najlepszego aktora w 4 Kristal Fare Ödülleri (Nagrody Kryształowej Myszy) organizowanym przez magazyn internetowy medyafaresi.com[25][26]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b „ENGÝN AKYÜREK KÝMDÝR / 2 – Hürriyet”.
 2. Ankara Üniversitesi’nden Mezun Olmuş Ünlüler | UniBilgi | Üniversite Bilgi Paylaşım Platformu, UniBilgi | Üniversite Bilgi Paylaşım Platformu [dostęp 2016-04-04].
 3. Engin’den “Kafasına Göre” hikayeler. www.hurriyet.com.tr. [dostęp 2015-11-03].
 4. „Dizilerimiz”. erlerfilm.com.tr. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)]..
 5. a b „SİYAD Ödülleri’ne Reha Erdem damgası”. kurumsalhaberler.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-14)]..
 6. a b „Milliyet İnternet haber, finans, spor, astroloji, sağlık, hava durumu, sinema, televizyon, video, tatil, galeri, emlak, araba, seri ilan, oyun sitesi”.
 7. Grzech Fatmagül.
 8. „bi kucuk Eylul meselesi”.
 9. „Engin Akyürek and Tuba Büyüküstün’s new tv series: Kara Para Aşk”.
 10. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2015-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-12-08)].
 11. „Anket Sonucları”.
 12. Feriha diyor ki:. „2011 En İyiler Anketi Sonuçlandı | Dizi Film Platformu Televizyon Dizisi.
 13. „İŞTE TÜRKİYE’NİN 30 YAŞ ALTINDAKİ EN YAKIŞIKLI ERKEK OYUNCUSU!, Ayaklı Gazete Magazin Haberleri”. ayakligazete.com.tr. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-01-25)]..
 14. „«Dizilerin En Yakişiklisi» Anketi Sonuçlandi; Zirvede Kim Var?”. habershow.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-02)]..
 15. http://www.turkiyeforumlari.net/.../115717-engin.
 16. Haberler | Kadir Has Üniversitesi, khas.edu.tr [dostęp 2021-05-31] [zarchiwizowane z adresu 2015-03-22].
 17. 2011 YILININ TELEVİZYON YILDIZLARI BELLİ OLDU! İŞTE KAZANANLAR!, Ayaklı Gazete Magazin Haberleri, ayakligazete.com.tr [dostęp 2021-05-31] [zarchiwizowane z adresu 2012-04-18].
 18. Account Suspended, www.televizyondizisi.com [dostęp 2020-08-25] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-05].
 19. „İhracatın yıldızları ödüllendirildi”, www.haberturk.com [dostęp 2020-07-08] (tur.).
 20. Kara Para Aşk’a bir ödül daha – atv, www.atv.com.tr [dostęp 2020-07-08].
 21. Account Suspended, www.televizyondizisi.com [dostęp 2020-08-25] [zarchiwizowane z adresu 2015-11-20].
 22. Seoul International Drama Awards, www.seouldrama.org [dostęp 2020-07-08] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-10].
 23. Altın Kelebek 2015, pantenealtinkelebekodulleri.com [dostęp 2021-05-31] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-24].
 24. ‘Black Mirror’ Star Rafe Spall Among International Emmy Award Nominees – Variety, variety.com [dostęp 2020-07-08] (ang.).
 25. Haber, Haberler, Son Dakika Haberleri, Güncel Haber, Reyting – Medyafaresi. www.medyafaresi.com. [dostęp 2015-11-18].
 26. 4. Kristal Fare Ödülleri Sahiplerini Buldu. Bugun.com.tr. [dostęp 2015-11-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-18)]. (tur.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]