Różówka nadrzewna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Erythricium laetum)
Różówka nadrzewna
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

powłocznikowce

Rodzina

powłocznikowate

Rodzaj

różówka

Gatunek

różówka nadrzewna

Nazwa systematyczna
Erythricium laetum (P. Karst.) J. Erikss. & Hjortstam
Svensk bot. Tidskr. 64(2): 166 (1970)

Różówka nadrzewna (Erythricium laetum (P. Karst.) J. Erikss. & Hjortstam) – gatunek grzybów z rodziny powłocznikowatych (Corticiaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Erythricium, Corticiaceae, Corticiales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1796 r. Petter Karsten nadając mu nazwę Hyphoderma laetum. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w 1970 r. John Eriksson i Kurt Hjortstam przenosząc go do rodzaju Erythricium[1].

Synonimy nazwy naukowej[2]:

  • Corticium laetum (P. Karst.) Bres. 1903)
  • Corticium laetum (P. Karst.) Bres. 1903) var. laetum
  • Hyphoderma laetum P. Karst. 1889

Polską nazwę zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[3]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Owocnik

Rozpostarty na podłożu i luźno z nim związany, błonkowaty. Powierzchnia hymenialna gładka lub pomarszczona, o barwie jasno czerwono-różowej, po wysuszeniu barwa ta zanika. Obrzeża owocnika białawe, mniej lub bardziej nitkowate[4].

Cechy mikroskopowe;

System strzępkowy monomityczny. Strzępki rozgałęzione, cienkościenne, proste, z przegrodami, o grubości 2–3 μm. Cystyd brak. Podstawki 4- sterygmowe, zgrubiałe, sinusoidalnie powyginane, u nasady zwężone, o rozmiarach 30–50 × 8–12 μm. Zarodniki o kształcie od elipsoidalnego do jajowatego, z wyraźna łysinką, grubościenne, o rozmiarach 11–15 × 6–7,5 μm[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Różówka nadrzewna znana jest tylko w Europie. Podano jej stanowiska we Francji, Niemczech, Polsce, Irlandii, Belgii, Wielkiej Brytanii, Słowenii, Holandii, Rumunii, Szwecji, Włoszech, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Finlandii i Włoszech[4]. Na terenie Polski w piśmiennictwie naukowym do 2003 r. podano tylko dwa jej stanowiska – w Dąbrowie koło Lublina (1996 r.) i w Międzyrzeczu Podlaskim (1903 r.)[3]. Jej stanowiska i zdjęcia publikowane są jednakże w internetowych stronach amatorów-mykologów (np. w atlasie Na grzyby[5]). Znajduje się na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski. Ma status E – gatunek wymierający[6].

Saprotrof. Występuje w wilgotnych lasach liściastych. Rozwija się na butwiejącym drewnie, ale czasami także na opadłych liściach znajdujących się na wilgotnej glebie. Pojawia się głównie jesienią, zimą i wiosną. Żywe owocniki można znaleźć również pod pokrywą śnieżna, po stopieniu śniegu kontynuują rozwój. Notowana była na grabach, dębach oraz na paproci długosz królewski[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2020-11-21] (ang.).
  2. Species Fungorum. [dostęp 2016-02-04]. (ang.).
  3. a b Władysław Wojewoda, Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1
  4. a b c d Erythricium laetum. Mycobank. [dostęp 2015-12-12].
  5. Na grzyby [online] [dostęp 2016-02-04].
  6. Zbigniew Mirek, Kazimierz Zarzycki, Władysław Wojewoda, Zbigniew Szeląg, Red list of plants and fungi in Poland. Czerwona lista roślin i grzybów Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, PAN, 2006, ISBN 83-89648-38-5.