Escrow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Escrow (z ang. bezpieczeństwo w rękach stron trzecich, depozyt) – system stworzony w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku, stanowiący formę umowyusługi bankowej polegającej na otwarciu i prowadzeniu rachunku powierniczego, który przeznaczony jest do gromadzenia środków i prowadzenia rozliczeń pomiędzy konkretnymi, określonymi w umowie partnerami handlowymi.

Sposób działania[edytuj | edytuj kod]

Rachunek Escrow wykorzystywany jest w związku z różnego rodzaju transakcjami handlowymi, znajduje zastosowanie głównie podczas transakcji odbywających się na odległość, prowadzenia inwestycji budowlanych, zakupu przedsiębiorstwa, linii technologicznych itp. Często wykorzystywany jest również w przypadku zakupu dóbr trudno zbywalnych, wytwarzanych na indywidualne zamówienie oraz zakupu udziałów lub akcji przedsiębiorstw. Jednym z zastosowań jest ochrona transakcji na rynku pierwotnym obrotu nieruchomościami - poprzez rachunek Escrow bank może uwiarygodnić dewelopera wobec klientów, zagwarantować terminową zapłatę za wybudowane mieszkania, a kupującego chronić przed ewentualną utratą gotówki w przypadku, gdy deweloper zbankrutuje. Również w przypadku turystyki coraz częściej ma zastosowanie płatności za usługę z wykorzystaniem rachunku powierniczego[1].

Pierwszym etapem założenia rachunku Escrow powinno być dokonanie wspólnego wyboru powiernika. Musi to być osoba z nieposzlakowaną opinią i godna zaufania, zaakceptowana przez obie strony. Po zawarciu umowy kupujący przekazuje środki na rachunek powierniczy lub w przypadku transakcji rozłożonej w czasie, np. związanej z zakupem nieruchomości, dokonuje wpłat zgodnie z ustalonym harmonogramem. Opłata za skorzystanie z Escrow wynosi około 3 procent wartości transakcji. Powiernik informuje sprzedawcę o zabezpieczeniu środków na rachunku, po czym ten wypełnia swoje zobowiązania. Pieniądze są wypłacane sprzedawcy w transzach, zgodnie z postępem realizacji umowy lub jednorazowo po potwierdzeniu przez kupującego zgodności towaru z zamówieniem. Celem Escrow jest zwiększenie pewności obrotu pomiędzy tymi kontrahentami, poprzez zagwarantowanie przez bank, że w przypadku spełnienia przez jednego z nich określonego świadczenia, otrzyma on umówioną zapłatę. W przeciwnym wypadku bank zwraca depozyt.

Korzyści z usługi[edytuj | edytuj kod]

  • Ochrona finansowa sprzedawcy i nabywcy,
  • Maksymalny poziom bezpieczeństwa przy stosunkowo niewielkiej opłacie,
  • Skuteczne płatności międzynarodowe,
  • Zgodność z obowiązującymi praktykami handlowymi,
  • Szybka realizacja transakcji,
  • Prosta dokumentacja

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Akredytywa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]