Etelwald z Nortumbrii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Etelwald
władca Deiry
Okres od 651
do 655
Poprzednik Oswiu
Następca Oswiu
Dane biograficzne
Data urodzenia VII wiek
Data śmierci VII wiek
Ojciec Oswald z Nortumbrii

Etelwald z Nortumbrii, Œthelwald, Oidilualdo, Oidiluald (żył w VII wieku) – władca anglosaskiej Deiry w latach 651-655.

Etelwald był synem króla Oswalda, który zginął w bitwie pod Maserfield w 642 roku. Etelwald był jego naturalnym następcą, jednak w momencie śmierci ojca był jeszcze zbyt młody, dlatego władcą Deiry i Bernicji, połączonych unią, został wówczas Oswiu. Nie został jednak zaakceptowany przez mieszkańców Deiry (jako wywodzący się z dynastii bernickiej), mimo poślubienia deirskiej księżniczki Enfledy, więc ostatecznie na tronie zasiadł Oswine, syn Osrica, wywodzący się z dynastii deirskiej.

W 651 roku Oswine został zabity na zlecenie Oswiu, a jego następcą został Etelwald. Nie jest do końca jasne, czy na władcę Deiry wyznaczył go potężny Oswiu, czy też Etelwald wystąpił w opozycji wobec wuja[1].

Beda Czcigodny w swej Historii kościelnej narodu angielskiego odnotował, że Etelwald był pobożnym chrześcijaninem i przekazał hojny grant na ręce biskupa Cedda na rzecz założonego przez niego klasztoru w Lastingham.

Kiedy w 655 roku Nortumbria została zaatakowana przez Pendę z Mercji, Etelwald dołączył do jego armii przeciw wujowi. W decydującym starciu pod Winwaed, Etelwald wycofał swoje siły, co osłabiło mercjan do tego stopnia, że Oswiu zdołał ich pokonać i zabił Pendę[2]. Nie wybaczył jednak zdrady bratankowi i usunął go z tronu, na krótko obejmując władzę nad Deirą, a następnie przekazując ją swemu synowi Alfridowi.

Nieznane są dalsze losy Etelwalda[3]. Według tradycji miał się wycofać z życia publicznego i zostać pustelnikiem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kirby, s.78
  2. Beda, ks.3 rozdz.24
  3. Kirby, s.81

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Oswiu z Nortumbrii
Król Deiry
642 – 651
Następca
Oswiu z Nortumbrii