Etezje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Etezje (etezja, wiatry etezyjskie, meltemi) z gr. etesios 'sezonowy, coroczne', etos 'rok') – łagodne, suche wiatry wiejące regularnie każdego roku w porze ciepłej (od maja do października) we wschodniej części Morza Śródziemnego - głównie nad Morzem Egejskim. Wieją z przeważających kierunków północnych. Etezje nazywane są także w Turcji meltemi.

Powstawanie[edytuj | edytuj kod]

Wiatry te są związane z gradientem ciśnienia pomiędzy wysokim ciśnieniem nad Bałkanami i niżem termicznym (cyrkulacja monsunowa) nad Turcją. Etezje są przykładem wiatru katabatycznego.

Ateny – oddziaływanie etezji z bryzą morską[edytuj | edytuj kod]

W Atenach etezje wieją w lecie z północy do północnego wschodu, co jest związane z lokalną topografią i spływem powietrza z gór i z miasta. Powoduje to porywiste wiatry od lądu. Wiatr meltemi związany jest z gorącym i suchym powietrzem wiejącym z prędkością pomiędzy 8 do 28 węzłów i trwa od 1 do dwóch tygodni. Normalnie wieje przez około 3-4 dni z rzędu. Etezje są często blokowane przez bryzę morską. Bryza zazwyczaj osiąga maksimum po południu. Jednak w Atenach stosunkowo często bryza się nie rozwija ze względu na bardzo wysoką temperaturę.