Eufemia de Ross

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Eufemia de Ross
królowa Szkocji
Okres panowania od 1371
do 1386
Żona Roberta II Stewarta
Dane biograficzne
Zmarła 1386
Ojciec Aodh earl Ross
Matka Małgorzata Graham
1 Mąż Jan Randolf
2 Mąż Robert II Stewart
Dzieci z Robertem II:
Dawid,
Walter,
Margaret,
Elżbieta,
Egidia
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons
Robert II i Euphemia de Ross

Eufemia z Ross, Euphemia de Ross (zm. 1386) - królowa Szkocji jako druga żona Roberta II Stewarta.

Była córką Aodha, earla Ross, i Małgorzaty Graham. Jej ojciec był synem Uilleama II, earla Ross, i Maud (albo Małgorzaty) de Bruce (córki Marjorie, hrabiny Carrick i Roberta de Bruce'a, earla Carrick), rodzonej siostry króla Roberta I Bruce'a.

Eufemia najpierw poślubiła Jana Randolfa, trzeciego earla Moray, ale para ta nie miała potomstwa. Mąż Eufemii zmarł w 1346, i Eufemia pozostała wdową przez kolejne 9 lat.

2 maja 1355 poślubiła Roberta Stewarta, syna Waltera Stewarta, szóstego Wielkiego Stewarta Szkocji, i Marjorie de Bruce. Marjorie była pierworodną córką wspomnianego już króla Roberta I Bruce'a (i jego pierwszej żony - Izabeli z Mar). Król Robert był najstarszym synem Marjorie, hrabiny Carrick i Roberta de Bruce'a, earla Carrick, a na króla koronował się w 1306. Eufemia i jej drugi mąż byli więc kuzynami - ich dziadkowie byli rodzeństwem - mieli wspólnych pradziadków.

Małżeństwo i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

Robert II został królem po bezpotomnej śmierci swojego wuja - Dawida II (najmłodszego syna Roberta I), w 1371. Eufemia została automatycznie królową i pełniła tę funkcję przez 15 lat. Eufemia de Ross i Robert II mieli razem 5 dzieci:

  1. Dawida Stewarta, pierwszego Earla Caithness (zm. przed 1389),
  2. Waltera Stewarta, pierwszego Earla Atholl (zm. 1437),
  3. Margaret Stewart,
  4. Elżbietę Stewart, poślubiła w 1380 Dawida Lindsay, pierwszego Earla Crawford,
  5. Egidię Stewart, poślubiła w 1387 Sir Williama Douglasa z Nithsdale (już raz żonatego), ślub ten doprowadził później do długotrwałego konfliktu pomiędzy potomkami Sir Williama z jego pierwszego małżeństwa z potomkami z jego drugiego małżeństwa (ród Douglasów stał się bardzo potężny i zagrażał władzy królów) - np. spór Jakuba II, króla Szkocji z Douglasami.


Poprzednik
Małgorzata Drummond
Królowa Szkocji
1371–1386
Następca
Annabella Drummond