Jewgienija Rudniewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Eugenia Rudniewa)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jewgienija Rudniewa
Żenia
Ilustracja
st. lejtnant nawigator st. lejtnant nawigator
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1920
Berdiańsk
Data i miejsce śmierci 9 kwietnia 1944
Bułganak
Przebieg służby
Lata służby 19411944
Siły zbrojne Red star.svg Armia Czerwona
Stanowiska nawigator-bombardier
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Bohater Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Czerwonej Gwiazdy

Jewgienija Maksimowna Rudniewa, ros. Евгения Максимовна Руднева (ur. 24 grudnia 1920, zm. 9 kwietnia 1944) – radziecki lotnik-nawigator okresu II wojny światowej, Bohater Związku Radzieckiego, znana także w zdrobnieniu jako Żenia Rudniewa (Женя Руднева).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z pochodzenia Ukrainka, urodziła się w Berdiańsku w Ukraińskiej SRR. Do 1941 roku ukończyła w Moskwie 3 lata studiów z dziedziny astronomii na wydziale mechaniczno-matematycznym Państwowego Uniwersytetu w Moskwie. Interesowała się astronomią - działała w moskiewskim oddziale Wszechzwiązkowego Towarzystwa Astronomiczno-Geodezyjnego (MOWAGO) i Kolektywie Obserwatorów (KOLNAB), zajmującym się amatorskimi obserwacjami astronomicznymi.

Po ataku Niemiec na ZSRR podczas II wojny światowej, w październiku 1941, wstąpiła ochotniczo do radzieckiego lotnictwa wojskowego. Ukończyła szkołę nawigatorów lotniczych i od maja 1942 służyła w kobiecym 588. Pułku Bombowców Nocnych, przemianowanym następnie na 46. Tamański Gwardyjski Pułk Bombowców Nocnych (w składzie 325. Dywizji Bombowców Nocnych, 4. Armii Powietrznej, 2. Frontu Białoruskiego). Odbyła jako nawigator-bombardier 645 nocnych misji na bombardowanie pozycji i transportu wroga, na powolnych dwupłatach Po-2, działających pojedynczo. Uzyskała stopień starszego lejtnanta gwardii. Podczas ostatniego lotu, w nocy na 9 kwietnia 1944 jej samolot został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą w okolicy wsi Bułganak na północ od Kercza. Rudniewa i pilotka P. Prokofiewa poniosły śmierć.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Pośmiertnie 26 października 1944 przyznano jej tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Ponadto, była ona odznaczona orderami Lenina, Czerwonego Sztandaru, Czerwonej Gwiazdy i Wojny Ojczyźnianej I stopnia. Od 1943 była członkiem KPZR.

W 1976 jej nazwiskiem nazwano planetoidę (1907) Rudneva.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]