Jewgienija Rudniewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Eugenia Rudniewa)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jewgienija Rudniewa
Евгения Руднева
Żenia
Ilustracja
st. lejtnant nawigator st. lejtnant nawigator
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1920
Berdiańsk
Data i miejsce śmierci 9 kwietnia 1944
Bułganak (Półwysep Krymski)
Przebieg służby
Lata służby 19411944
Siły zbrojne Wojskowe Siły Powietrzne
Stanowiska nawigator-bombardier
Główne wojny i bitwy II wojna światowa
Odznaczenia
Золотая Звезда Героя Советского Союза.svg
Order of Lenin ribbon bar.png Order of Red Banner ribbon bar.png Order gpw1 rib.png Order redstar rib.png

Jewgienija Maksimowna Rudniewa, ros. Евгения Максимовна Руднева (ur. 24 grudnia 1920, zm. 9 kwietnia 1944) – radziecki lotnik-nawigator okresu II wojny światowej, Bohater Związku Radzieckiego, znana także w zdrobnieniu jako Żenia Rudniewa (Женя Руднева).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z pochodzenia Ukrainka, urodziła się w Berdiańsku w Ukraińskiej SRR. Do 1941 roku ukończyła w Moskwie 3 lata studiów z dziedziny astronomii na wydziale mechaniczno-matematycznym Państwowego Uniwersytetu w Moskwie. Interesowała się astronomią - działała w moskiewskim oddziale Wszechzwiązkowego Towarzystwa Astronomiczno-Geodezyjnego (MOWAGO) i Kolektywie Obserwatorów (KOLNAB), zajmującym się amatorskimi obserwacjami astronomicznymi.

Po ataku Niemiec na ZSRR podczas II wojny światowej, w październiku 1941, wstąpiła ochotniczo do radzieckiego lotnictwa wojskowego. Ukończyła szkołę nawigatorów lotniczych i od maja 1942 służyła w kobiecym 588. Pułku Bombowców Nocnych, przemianowanym następnie na 46. Tamański Gwardyjski Pułk Bombowców Nocnych (w składzie 325. Dywizji Bombowców Nocnych, 4. Armii Powietrznej, 2. Frontu Białoruskiego). Odbyła jako nawigator-bombardier 645 nocnych misji na bombardowanie pozycji i transportu wroga, na powolnych dwupłatach Po-2, działających pojedynczo. Uzyskała stopień starszego lejtnanta gwardii. Podczas ostatniego lotu, w nocy na 9 kwietnia 1944 jej samolot został zestrzelony przez artylerię przeciwlotniczą w okolicy wsi Bułganak na północ od Kercza. Rudniewa i pilotka P. Prokofiewa poniosły śmierć.

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Pośmiertnie 26 października 1944 przyznano jej tytuł Bohatera Związku Radzieckiego. Ponadto, była ona odznaczona orderami Lenina, Czerwonego Sztandaru, Czerwonej Gwiazdy i Wojny Ojczyźnianej I stopnia. Od 1943 była członkiem KPZR.

W 1976 jej nazwiskiem nazwano planetoidę (1907) Rudneva.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]