Eugeniusz Minciel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eugeniusz Minciel
Ilustracja
Eugeniusz Minciel, 2009
Imię i nazwisko

Eugeniusz Feliks Minciel

Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1958
Dębno

Dziedzina sztuki

malarstwo, rysunek, grafika

Epoka

neoekspresjonizm, ekspresjonizm abstrakcyjny, abstrakcja konkretna

Strona internetowa

Eugeniusz Minciel (ur. 27 grudnia 1958 w Dębnie) – polski malarz, przedstawiciel abstrakcji konkretnej.

W latach 1980–1985 studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1985 otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Wandy Gołkowskiej. W latach 1984–1989 asystent w tejże pracowni.

Na Krajowym Biennale Młodych „Droga i Prawda” we Wrocławiu, jednej z pierwszych i najważniejszych w kraju wystaw, gdzie doszła do głosu „Nowa Ekspresja”, na rok przed „Ekspresją lat 80.” Minciel otrzymał drugą nagrodę jury, Stypendium Watykańskie i stał się – na krótko – jednym z gwiazdorów nowej tendencji (wtedy jeszcze nieokreślonej i nie do końca uświadomionej), zachowując jednak niezmiennie własny styl i poetykę, której bliżej było do abstrakcji, niż typowej ekspresji. Od początku więc ustawił się na pozycji outsidera. Wziął udział w wielu ważnych wystawach Nowej Ekspresji, ale nade wszystko udało mu się obronić swoją niezależność. Po opuszczeniu Akademii i Wrocławia, osiadł z rodziną na wsi. Oddalenie od wielkiego miasta nie przeszkadza mu w aktywnym uczestniczeniu w wystawach krajowych i zagranicznych. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Mieszka w Księżycach pod Wrocławiem[1].

Prace artysty znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2009 artysta został Laureatem Nagrody EXIT[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Apogeum – Nowa ekspresja 1987”, CSW Toruń 2010. ISBN 978-83-929875-6-7.
  2. „EXIT – Nowa Sztuka w Polsce”, kwartalnik nr. 4(80), Warszawa 2009. PL ISSN 0867-0625.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]