Przejdź do zawartości

Eumolpos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eumolpos
ilustracja
Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Posejdon lub Hermes

Matka

Chione lub Aglaulus

Eumolpos – w mitologii greckiej syn Posejdona i Chione (w innej wersji potomek Hermesa i Aglaulus). Był ponoć znakomitym muzykiem i śpiewakiem. Grał na aulosie i lirze. Miał zapoczątkować misteria eleuzyńskie.

Chione ze strachu przed ojcem wrzuciła go do morza. Uratował go Posejdon, który oddał go na wychowanie swej córce Bentesikyme, w Etiopii. Gdy dorósł mąż Bentesikyme dał mu za żonę jedną ze swych córek. Eumolpos usiłował zgwałcić jedną z jej sióstr i został wygnany. Wraz ze swym synem Ismarosem udał się wówczas do Tracji, do króla Tegyriosa. Ten dał mu za żonę swą córkę, Eumpolos wziął jednak udział w spisku przeciw królowi, a gdy sprawa się wydała uciekł do Eleusis. W Eleusis został życzliwie przyjęty. Według niektórych tradycji uchodzi za twórcę misteriów eleuzyńskich. Po śmierci Ismarosa pogodził się z Tegyriosem i został po jego śmierci jego następcą. Za jego panowania wybuchła wojna pomiędzy Atenami a Eleusis. Eumolpos wyruszył na pomoc przyjaciołom. Poniósł jednak klęskę i zginął w bitwie. Posejdon pomścił śmierć syna. Na jego prośbę Zeus raził wodza ateńskiego, Erechteusa, piorunem[1].

Eumpolos oczyścił Heraklesa po zamordowaniu centaurów. Od niego wywodził się kapłański ród Eumoplidów. Po śmierci Eumpolosa, jego syn Keryks (Herold) objął po nim funkcję w misteriach. Od niego pochodzili heroldowie prowadzący inicjacje w Eleusis. Niektóre tradycje wiążą postać Eumpolosa z Muzajosem, czyniąc go jego ojcem lub synem[1].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Grimal 1987 ↓, s. 93.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]