Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ang. European Computer Driving Licence, ECDL) – jednolity dla całej Unii Europejskiej certyfikat zaświadczający o posiadaniu podstawowych umiejętności w zakresie korzystania z komputera osobistego. Wcześniej nazywany w Polsce Europejskim Komputerowym Prawem Jazdy.

Inicjatywa Certyfikatu Komputerowego powstała w 1992 roku w Finlandii. Pierwszy Certyfikat Umiejetności Komputerowych wydano w 1994 roku. Do połowy 1996 roku w liczącej około 5 mln mieszkańców Finlandii ECDL posiadało już ponad 10 000 osób. Docelowo Finowie zakładają, że egzaminom podda się około miliona osób, czyli co piąty obywatel Finlandii. Później ta inicjatywa rozpowszechniła się na cały obszar Unii Europejskiej. Reguły egzaminu są identyczne na całym obszarze Unii.

Certyfikat ECDL zaświadcza, że jego posiadacz potrafi prawidłowo wykonywać na komputerze osobistym (mikrokomputerze) podstawowe zadania: edytować teksty, korzystać z arkuszy kalkulacyjnych i z sieci komputerowych. Kontrola tych umiejętności przeprowadzana jest w 7 egzaminach – 1 teoretycznym i 6 praktycznych – obejmujących następujące obszary zastosowań mikrokomputerów i technologii informatycznych:

Egzaminy te sprawdzają podstawowe umiejętności potrzebne zarówno w pracy zawodowej, jak i coraz częściej w życiu codziennym każdego obywatela Europy. Egzaminy muszą być zaliczone w ciągu 3 lat od, zaliczenia 1 z modułów.

W 2006 roku Polskie Biuro ECDL rozpoczęło wdrażanie certyfikatu na poziomie zaawansowanym – ECDL Advanced. Składa się on z 4 odrębnych egzaminów praktycznych, obejmujących następujące zakresy tematyczne:

 • AM3: Przetwarzanie tekstu, poziom zaawansowany
 • AM4: Arkusze kalkulacyjne, poziom zaawansowany
 • AM5: Bazy danych, poziom zaawansowany
 • AM6: Grafika menedżerska i prezentacyjna, poziom zaawansowany

W 2007 rozpoczęto certyfikację ECDL CAD oraz ECDL e-Citizen.

ECDL CAD to Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowego Wspomagania Projektowania. Zaświadcza o posiadaniu podstawowych umiejętności wykorzystania narzędzi CAD do tworzenia rysunków dwuwymiarowych (2D).

ECDL e-Citizen to w wersji polskiej e-Obywatel jest certyfikatem dla ludzi z ograniczoną wiedzą z zakresu informatyki i mechanizmów Internetu.

W 2008 rozpoczęto certyfikację ECDL WebStarter.

ECDL WebStarter to Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowego projektowania stron internetowych. Zaświadcza o posiadaniu podstawowych umiejętności wykorzystania narzędzi języka HTML do tworzenia stron i serwisów internetowych.

W 2014 roku system certyfikacji został zmieniony. W nowym systemie nie ma już certyfikatu ECDL Core obejmującego 7 wymienionych wyżej egzaminów. Został on zastąpiony przez: ECDL Base oraz ECDL Standard.

ECDL Base to podstawowy certyfikat umiejętności komputerowych. Obejmuje moduły:

 1. B1 - Podstawy pracy z komputerem,
 2. B2 - Podstawy pracy w sieci,
 3. B3 - Przetwarzanie tekstów,
 4. B4 - Arkusze kalkulacyjne.

ECDL Standard to certyfikat potwierdzający rozszerzone umiejętności z modułów:

 1. S1 - Użytkowanie baz danych,
 2. S2 - Grafika menedżerska i prezentacyjna,
 3. S3 - IT Security,
 4. S4 - Edycja obrazów,
 5. S5 - Zarządzanie projektami,
 6. S6 - Web Editing,
 7. S7 - Współpraca online,
 8. S8 - Cad 2D.

Wprowadzono także możliwość zdobycia certyfikatów:

 • ECDL Profile PTI Standard - obejmuje egzaminy ECDL Base oraz moduły S1, S2, S3,
 • ECDL Profile Standard - obejmuje egzaminy ECDL Base oraz trzy dowolne moduły ECDL Standard.

Linki zewnętrzne[edytuj]