Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR, od franc. FEOGA, ang. EAGGF – European Agriculture Guidance and Guarantee Funds) utworzony w kwietniu 1964 na podstawie traktatów rzymskich z 25 marca 1957 jako jeden z dwóch, obok Europejskiego Funduszu Społecznego, instrumentów służących wspomaganiu finansowania polityki strukturalnej. Zajmował się finansowaniem rolnictwa. Funduszami strukturalnymi zarządza tylko sekcja Orientacji. Kwota, jaką otrzymywało państwo nie zależała od jego poziomu rozwoju.

Fundusz podzielony był na dwie sekcje:

  • orientacji – finansował działania podejmowane w ramach polityki strukturalnej i zajmował się modernizacją gospodarstw rolnych;
  • gwarancji – finansował wydatki związane z realizacją zasady jednolitości rynku

W 2007 r. fundusz ten został zastąpiony przez dwa nowe, tj. Europejski Fundusz Rolny Rozwoju Obszarów Wiejskich (finansowanie działań z zakresu polityki rozwoju wsi) oraz Europejski Fundusz Gwarancji Rolnej (finansowanie działań z zakresu tzw. I filara WPR).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Konstanty A. Wojtaszczyk; Wojciech Jakubowski: Społeczeństwo i polityka – podstawy nauk politycznych, 2007. ISBN 978-83-7545-012-5.