Eustachy III z Boulogne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eustachy III z Boulogne
ilustracja
hrabia Boulogne
Okres

od 1093
do ok. 1125

Poprzednik

Eustachy II z Boulogne

Następca

Matylda I z Boulogne

Dane biograficzne
Data śmierci

ok. 1125

Ojciec

Eustachy II z Boulogne

Matka

Ida Lotaryńska

Żona

Maria
od
do 1116

Dzieci

Matylda I z Boulogne

Eustachy III (zm. ok. 1125) – hrabia Boulogne od 1093. Najstarszy[1] syn Eustachego II i Idy Lotaryńskiej. Brat Gotfryda z Bouillon i Baldwina I.

Uczestnik pierwszej wyprawy krzyżowej. Po zdobyciu Jerozolimy, w przeciwieństwie do braci, zdecydował się powrócić do Europy.

Gdy w 1118 roku zmarł bezpotomnie Baldwin I, król jerozolimski i brat Eustachego III, tego ostatniego namawiano – by jako najbliższy krewny zmarłego – objął po nim dziedzictwo. Eustachy III początkowo nie chciał opuścić swoich rodzinnych posiadłości. Ostatecznie przekonany argumentem, że jest to jego obowiązkiem, udał się w kierunku Ziemi Świętej. W czasie pobytu w Apulii dowiedział się, że tron jerozolimski przypadł Baldwinowi II, dotychczasowemu hrabiemu Edessy. W takiej sytuacji przerwał podróż i powrócił do Boulogne.

Poślubił Marię, córkę Malcolma III, króla Szkocji i jego drugiej żony Małgorzaty. Owdowiał w 1116 roku. Z tego małżeństwa narodziła się jedynie córka Matylda, późniejsza żona Stefana z Blois.

Eustachy pojawia się w czwartym tomie powieści Zofii Kossak zatytułowanej Krzyżowcy. Powieściowy Eustachy jest najmłodszym bratem Gotfryda i Baldwina; dociera pod Jerozolimą latem 1099 roku w towarzystwie pirata Guynamera z Boulogne. Wraz z pozostałą armią krzyżową bierze udział w zdobyciu Jerozolimy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Steven Runciman, Dzieje wypraw krzyżowych, t. 1, s. 139.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]