Exchange traded fund

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Exchange-traded fund (ETF) – jest to fundusz inwestycyjny, którego celem jest wierne odwzorowywanie wskazanego indeksu, a tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie.

Dotychczas (do zmiany w prawie USA w 2008) ETF były wyłącznie funduszami indeksowymi, zarządzanymi algorytmicznie (co skutkuje niskimi kosztami).

Wprowadzenie ETF: w USA w 1993, w Europie w 1999, w Polsce w 2010.

ETF w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W roku 2010 weszły w Polsce do obrotu na GPW certyfikaty ETF[1] naśladujące indeks WIG20. Są to tytuły uczestnictwa w zagranicznym funduszu inwestycyjnym otwartym zgodnym z dyrektywami UCITS, wpisane 16.06.2010 do rejestru funduszy zagranicznych KNF. Pierwszy w Polsce ETF (Lyxor ETF WIG20) to fundusz, którego tytuły uczestnictwa są notowane na giełdzie (jako papiery wartościowe) – analogicznie jak akcje. ETF nabywa papiery wartościowe, przy czym zarządzanie odbywa się w taki sposób, żeby wartość funduszu odzwierciedlała ustalony wskaźnik (np. dla ETF opartym na WIG20 – za pieniądze funduszu kupowane są akcje spółek wchodzących w skład tego indeksu, w proporcji takiej, jak te spółki występują w indeksie) . Ponadto ETF – poza śledzeniem zmian indeksu – powinien uwzględniać przychody, które powstałyby odpowiednio z wypłaty dywidend. W efekcie (po potrąceniu niskiej opłaty za zarządzanie) ETF powinien mieć wartość księgową zgodną z indeksem WIG20 (bez korygowania o wypłaty dywidend).

Tytuły uczestnictwa funduszu Lyxor ETF WIG20 są notowane[2] na takich samych zasadach jak akcje w systemie notowań ciągłych pod nazwą skróconą ETFW20L. Nad zapewnieniem płynności obrotu czuwa dwóch niezależnych animatorów rynku: Societe Generale Corporate and Investment Banking oraz UniCredit Corporate and Investment Banking.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]