Międzynarodowa Federacja Saneczkarska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z FIL)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Międzynarodowa Federacja Saneczkarska
Fédération Internationale de Luge de Course
Język roboczy angielski / niemiecki
Siedziba Austria Salzburg
Członkowie 52
Prezydent FIL Niemcy Josef Fendt
Utworzenie 25 stycznia 1959
Strona internetowa

Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (fr. Fédération Internationale de Luge de Course, niem. Internationaler Rennrodelverband, skrót FIL) – międzynarodowa organizacja pozarządowa, zrzeszająca 52 narodowych federacji saneczkarskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jedna z najstarszych międzynarodowych federacji sportowych na świecie. Powołana w 1913 roku w Dreźnie przez Austrię, Niemcy i Szwajcarię. Otrzymała nazwę Międzynarodowa Federacja Sportów Saneczkowych (niem. ISSV - Internationaler Schlittensportverband).[1] W 1927 w Schreiberhau po zawieszeniu działalności z powodu I wojny światowej federacja ponownie została założona przez Austrię, Niemcy i Czechosłowację. ISSV został wchłonięty przez Fédération Internationale de Bobsleigh et de Tobogganing (FIBT - Międzynarodowa Federacja Bobsleja i Toboganu) w 1935 roku i był częścią "Section de Luge" aż do początku lat pięćdziesiątych. W 1954 r. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyjął rezolucję, że saneczkarstwo na sztucznym torze ma zastąpić skeleton i zostać dyscypliną olimpijską.

25 stycznia 1959 r. w Davosie została założona Międzynarodowa Federacja Saneczkarska (fr. FIL - Fédération Internationale de Luge de Course) przez delegatów z 13 krajów.

Członkostwo[edytuj | edytuj kod]

Dyscypliny[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]