Przejdź do zawartości

Fatima – orędzie tragedii czy nadziei?

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Fatima – orędzie tragedii czy nadziei?
As aparições e a mensagem de Fátima conforme os manuscritos da Irmã Lucia
Autor

António Augusto Borrelli Machado

Wydanie oryginalne
Język

portugalski

Data wydania

maj 1967

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1995
2001

Wydawca

Wydawnictwo Mado
Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi

Fatima – orędzie tragedii czy nadziei? (port. As aparições e a mensagem de Fátima conforme os manuscritos da Irmã Lucia) – książka autorstwa António A. Borellego, w Polsce opublikowana w 1995 roku przez wydawnictwo Mado, a w 2001 roku przez Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, który to wydawca wydawał kilkakrotnie książkę w kolejnych latach[1].

Książka została wydana po raz pierwszy w Brazyii w 1967 roku. W ciągu 18 lat (według stanu na 1985 rok) liczyła 19 wydań i znana była też w katolickim środowisku w Portugalii, 14 wydań ukazało się też w Ameryce Łacińskiej po przetłumaczeniu jej na język hiszpański oraz 4 wydania we Włoszech po przekładzie na włoski, a także została przetłumaczona na język angielski i ukazała się na łamach czasopism „Crusade for a Christian Civilization” (Nowy Jork) i „TFP Newsletter” (Johannesburg)[2]. Według stanu na 2001 rok książka została wydana na świecie w 18 językach, a jej łączny nakład przekroczył 4,5 mln egzemplarzy[3]. W Polsce ukazało się 9 wydań, których łączny nakład osiągnął 800 tys. egzemplarzy[4][5][6].

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Publikacja opisuje wydarzenia, które miały miejsce w Portugalii w 1917 roku, tj. objawienia anioła Portugalii oraz objawienia Matki Boskiej w postaci trzech tajemnic, jakie otrzymać miała trójka dzieci: Łucja, Hiacynta i Franciszek. Zawiera całościowe opracowanie orędzia fatimskiego, zaktualizowane po ogłoszeniu trzeciej części Tajemnicy Fatimskiej przez Kongregację Nauki Wiary w czerwcu 2000 r. Ponadto, autor podejmuje w niej próbę interpretacji zdarzeń i ich znaczenia dla współczesnego świata. Do ostatniego, dziewiątego wydania książki dołączono w formie dodatków 4 artykuły: dwa autorstwa Plinio Correa de Oliveiry, jeden bpa Edwarda Frankowskiego oraz jeden Sławomira Olejniczaka.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Katalog Biblioteki Narodowej
  2. Oliveira de 1985 ↓, s. 4.
  3. Piotrskarga.pl ↓.
  4. Frołow, Wolak 2005 ↓, s. 118.
  5. Frołow, Wolak 2007 ↓, s. 138.
  6. W katalogu Biblioteki Narodowej jest 6 wydań w Polsce i jedno wydanie w języku polskim w Kanadzie, ale wydanie z 2010 oznaczono jako wydanie dziewiąte

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]