Federación Estatal de Lesbianas, Gays, Transexuales y Bisexuales

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Federación Estatal de Lesbianas, Gays, Transexuales y Bisexuales (FELGTB) (z hiszp. Państwowa Federacja Lesbijek, Gejów, Transseksualistów i Biseksualistów) jest hiszpańską organizacją LGBT. Od czerwca 2008 roku FELGTB wraz z COC Nederland ma status konsultanta przy Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ[1].

Organizacja pod nazwą Federación Estatal de Gays y Lesbianas (FELG) została utworzona w 1992 roku w Madrycie. Obecnie w skład Federacji wchodzi ponad 30 różnych organizacji z całej Hiszpanii. Z czasem do akronimu utworzonego od nazwy organizacji dodano litery "T" od transseksualistów i "B" od biseksualistów.

FELGTB wraz z inną hiszpańską organizacją LGBT, COGAM, organizuje coroczne manifestacje LGBT w Hiszpanii. Federacja znana jest z wielu kontrowersyjnych kampanii, takich jak "Vota rosa" ("Głosuj różowo") i "2004 no votes PP" ("2004 nie głosuj na PP"). Podczas debaty publicznej na temat wprowadzenia małżeństw osób tej samej płci w Hiszpanii organizacja wielokrotnie krytykowała sprzeciwiającą się im Partię Ludową, zwłaszcza za powołanie na eksperta psychiatry Aquilino Polaino, który nazwał homoseksualizm patologią[2]. Prominentni działacze PP odcięli się później od poglądów Polaino[3]. W 2007 roku partia rozpoczęła kampanię "Ni un céntimo para quien te discrimina" ("Ani grosza dla tych, którzy cię dyskryminują") zachęcającą do zaznaczania w formularzach związanych z podatkiem dochodowym pola "na cele publiczne" zamiast "dla Kościoła katolickiego".

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]