Feniks na mieczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fenix na mieczu
Phoenix on the Sword
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania grudzień 1932

Feniks na mieczu (Phoenix on the Sword) – opowiadanie Roberta E. Howarda opublikowane w grudniu 1932 roku w czasopiśmie "Weird Tales".

Jest pierwszą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiej - Conan z Cymerii. Treścią opowiadania jest spisek, jaki przeciwko zasiadającemu na tronie królestwa Aquilonii Conanowi zawiązali jego przeciwnicy polityczni.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja zaczyna się niedługo po tym, jak Conan zostaje królem Aquilonii. W królestwie nadal jest wielu takich, którzy uważają, że królem powinien być wyłącznie człowiek szlacheckiego pochodzenia. Zawiązuje się spisek, którego najważniejszymi członkami są hrabia Volmana, dowódca Czarnego Legionu - Gromel, baron Dion i bard Rinaldo. Ich wspólnikiem pozostaje Ascalante, mający na swoich usługach maga Thoth Amona. Jednak mag planuje wykorzystać pozostałych spiskowców do własnych celów i samemu zasiąść na tronie. Spiskowcom udaje się wedrzeć do pałacu Conana, jednak on zostaje ostrzeżony we śnie przez pradawnego maga Epemitreusa. Obdarza on miecz Conana magicznym znakiem Feniksa. W międzyczasie Thoth Amon odzyskuje pierścień, który wiązał go z Ascalante i przywołuje demona, mającego zabić wszystkich spiskowców oraz Conana. Dzięki mieczowi ze znakiem Feniksa Conan pokonuje jednak przywołanego przez Thoth Amona demona.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Opowiadanie o bardzo podobnej treści, zatytułowane By This Axe I Rule! Robert E. Howard napisał w 1929[1], jednak nie zostało ono przyjęte do druku. Jego głównym bohaterem był Kull. Howard dopisał więc nowe fragmenty, bohaterem uczynił Conana i tak zmienione opowiadanie opublikował pod tytułem Phoenix on the Sword. By This Axe I Rule! było jednocześnie ostatnim opowiadaniem Howarda, w którym pojawił się Kull.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Feniks na Mieczu opublikowany został drukiem w magazynie Weird Tales, w grudniu 1932. W wersji książkowej pojawił się w zbiorku King Conan w 1953. By This Axe I Rule! wydano drukiem dopiero w 1967, w zbiorze opowiadań King Kull.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Komiks na podstawie Feniksa na mieczu ukazał się w 1976, w cyklu Conan Annual. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysował go John Buscema[2]. By This Axe, I Rule! doczekało się swojej adaptacji komiksowej w 1971, w ramach cyklu Kull the Destroyer. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysował go Mike Ploog[3]. Fragmenty fabuły opowiadania wykorzystano także w filmie Kull Zdobywca (Kull the Conqueror) z 1997.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]