Szkarłatna cytadela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Szkarłatna Cytadela
The Scarlet Citadel
Ilustracja do "Szkarłatnej Cytadeli" autorstwa Jayema Wilcoxa.
Ilustracja do "Szkarłatnej Cytadeli" autorstwa Jayema Wilcoxa.
Autor Robert E. Howard
Typ utworu opowiadanie fantasy
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania styczeń 1933

Szkarłatna Cytadela (The Scarlet Citadel) – opowiadanie Roberta E. Howarda opublikowane w styczniu 1933 roku w czasopiśmie "Weird Tales".

Jest drugą częścią cyklu opowiadań fantasy tego autora, których bohaterem jest potężny wojownik ery hyboryjskiej - Conan z Cymerii. Treścią opowiadania jest spisek, jaki przeciwko zasiadającemu na tronie królestwa Aquilonii Conanowi zawiązali królowie Ophiru i Koth.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wezwany na pomoc przez sojusznicze państwo Ophir, zaatakowane przez armie państwa Koth, Conan wyrusza na odsiecz na czele aquilońskiej armii. Jednak na miejscu okazuje się, że królowie Ophiru - Amalrus i Koth - Stradabonus uknuli spisek. Armia Conana zostaje wciągnięta w pułapkę i zniszczona, a Conan trafia do niewoli. Dostaje się w ręce pochodzącego z Koth maga Tsotha-lanti, który zamyka go w tytułowej cytadeli. Conanowi udaje się zbiec z celi, zaś w trakcie podróży przez lochy spotyka i uwalnia Peliasa, maga, dawnego rywala Tsotha-lanti. Dzięki jego pomocy powraca do Aquiloni i odzyskuje władzę.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

Niemal identyczny wątek stanowi zawiązanie fabuły w powieści Howarda o Conanie zatytułowanej Godzina smoka.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy raz Szkarłatna Cytadela opublikowana została drukiem w magazynie Weird Tales, w styczniu 1933. Opowiadanie otrzymało trzecie miejsce w plebiscycie czytelników magazynu na najlepsze opowiadanie opublikowane w nim w 1933. W wersji książkowej po raz pierwszy opowiadanie pojawiło się w zbiorku King Conan w 1953[1].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy komiks na podstawie Szkarłatnej Cytadeli ukazał się w 1978, w cyklu The Savage Sword of Conan. Autorem scenariusza był Roy Thomas, zaś narysował go Frank Brunner.[2]. Drugi komiks oparty na tym opowiadaniu pojawił się w 2011, a jego autorami byli Tim Truman (scenariusz) i Tomas Giorello (rysunek).[3]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert E. Howard Conan Barbarzyńca, Rea, Warszawa, 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy