Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki - impreza folklorystyczna, odbywająca się od 1995 w Iłży dla upamiętnienia twórcy ludowego i folklorysty - Józefa Myszki, zmarłego tragicznie w Warszawie w 1964.

Impreza została zorganizowana z inicjatywy pracowników iłżeckiego Domu Kultury. Głównymi celami Festiwalu są uczczenie pamięci Józefa Myszki, a przede wszystkim popularyzacja jego twórczości, jak również promocja miasta Iłży i folkloru ziemi iłżeckiej.

Festiwal odbywa się co roku w lipcu w amfiteatrze w Iłży. Uczestniczą w nim zespoły, soliści i instrumentaliści z całej Polski. Prezentują oni twórczość patrona festiwalu, która jest bardzo popularna w kręgach wykonawców muzyki ludowej. Obecnie (2009) organizatorami imprezy są Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Iłżeckiej, Dom Kultury w Iłży oraz Gmina Iłża. W 2009 w festiwalu wzięło udział około 150 wykonawców.

Festiwalowym pokazom wokalnym i tanecznym towarzyszą kiermasze sztuki ludowej, prezentacje wydawnictw tematycznych i warsztaty dla twórców.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Iłża: powrót do korzeni, czyli tradycja i patriotyzm, w: Na szlaku Książąt Mazowieckich, nr 2/(02)/2009, s.20, ISBN 978-83-925516-1-4