Fiasko (powieść Imre Kertésza)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fiasko
A kudarc
Autor Imre Kertész
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Węgry
Język węgierski
Data wydania 1988
Wydawca Szépirodalmi Könyvkiadó
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 2003
Wydawca W.A.B.
Przekład Elżbieta Cygielska-Guttman

Fiasko (węg. A kudarc) – powieść wydana w 1988 roku, węgierskiego pisarza Imre Kertésza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2002.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Fiasko jest kontynuacją powieści z 1975 roku Los utracony, o chłopcu, który w wieku 14 lat trafia do Auschwitz-Birkenau i Buchenwaldu, gdzie po roku przebywania w obozach koncentracyjnych staje się starym człowiekiem. Podobnie jak poprzednia, jest powieścią autobiograficzną, a opisane wydarzenia przydarzyły się samemu Kertészowi[1]. Porównując fakty z biografii pisarza, nietrudno się zorientować, że opisany w powieści Köves to sam autor[2].

Bohater powieści, Köves to człowiek bez przeszłości, przychodzi znikąd. W jego działaniach trudno dopatrzyć się jakiegoś sensu i celu. Pracuje w redakcji, fabryce, później ląduje w wojsku. Ale jest to tylko w minimalnym stopniu kwestia jego decyzji. Jedyną jego przemyślaną decyzją jest pisanie powieści. Swojego opus magnum. Siedzi w domu i próbuje napisać powieść, zmagając się ze świadomością absurdalności swojej sytuacji. Tło powieści stanowi „gulaszowy komunizm”, czasy rządów Jánosa Kádára, kiedy Węgry starają się zapomnieć o zdławionym powstaniu z 1956 roku stłumione przez zbrojną interwencję Armii Radzieckiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Golik 2017 ↓, s. 150–151.
  2. Mariusz Cieślik: Fiasko, Kertész, Imre. Wyborcza.pl. [dostęp 2019-05-28].
  3. Fiasko Imre Kertész. Lubimyczytac.pl. [dostęp 2019-05-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]