Figura św. Jana Nepomucena w Drzewicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Figura św. Jana Nepomucena
w Drzewicy
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Drzewica

Miejsce

przed kościołem św. Łukasza w Drzewicy

Typ obiektu

rzeźba na cokole

Położenie na mapie Drzewicy
Mapa konturowa Drzewicy, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Figura św. Jana Nepomucenaw Drzewicy”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Figura św. Jana Nepomucenaw Drzewicy”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Figura św. Jana Nepomucenaw Drzewicy”
Położenie na mapie powiatu opoczyńskiego
Mapa konturowa powiatu opoczyńskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Figura św. Jana Nepomucenaw Drzewicy”
Położenie na mapie gminy Drzewica
Mapa konturowa gminy Drzewica, po prawej znajduje się punkt z opisem „Figura św. Jana Nepomucenaw Drzewicy”
Ziemia51°27′05,3352″N 20°28′49,0836″E/51,451482 20,480301

Figura św. Jana Nepomucena w Drzewicynepomuk znajdujący się w na placu otaczającym kościół św. Łukasza w Drzewicy (przed elewacją frontową).

Figurę na cokole wysokim na 185 cm wzniesiono w 1788. Autorem był rzeźbiarz Martinus Meir. Postać świętego ma około 150 cm wysokości. Temat potraktowano z umiarem i delikatnością. Głowa zwrócona jest ku prawemu ramieniu. Ręce podniesione do wysokości piersi podtrzymują krzyż z postacią Chrystusa oparty o prawe ramię św. Jana. Postać jest ubrana w szaty liturgiczne: sutannę, komżę, krótką pelerynkę, jak również w biret. Wokół głowy metalowa aureola z gwiazdami. Na frontowej ścianie cokołu znajduje się herb Junosza (był to herb rodziny Szaniawskich, właścicieli miasta w XVIII wieku). Na tablicy inskrypcyjnej umieszczony jest napis o treści: TA STATUA KOSZTEM / LUDWIKI Z ZAŁUSKICH / SZANIAWSKIEY STAROŚCINY BOLESŁAWSKIEY JEST / WYSTAWIONA i poniżej: ANNO DNI 1788 / DIE 11 JUNY[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Jelski, Nepomuk w Drzewicy, w: Spotkania z Zabytkami, nr 11/1995, s.10, ISSN 0137-222X