Filip Neri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez TXiKiBoT (dyskusja | edycje) o 01:47, 5 cze 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
święty Filip Neri

Filip Neri, Filip Neriusz lub Nereusz (wł. Filippo de Neri; ur. 21 lipca 1515 we Florencji, zm. 26 maja 1595 w Rzymie) - włoski duchowny katolicki, jeden z przywódców kontrreformacji, uznawany przez Kościół katolicki za świętego.

Urodził się we Florencji, w 1534 udał się do Rzymu, gdzie studiował filozofię i teologię. Przerywa studia i w 1548 zakłada "Bractwo Świętej Trójcy" opiekujące się pielgrzymami i chorymi. W 1551 przyjmuje święcenia kapłańskie. Założył wówczas w Rzymie "Oratorium" - miejsce spotkań elity intelektualnej Wiecznego Miasta, gdzie spotykali się artyści, kupcy, mieszczanie i kapłani. Jego dom promieniujący życiem kulturalnym, można porównać do XVIII-wiecznych salonów paryskich, z tą różnicą, że w "Oratorium" rodziła się odnowa kościoła. Filip organizował tam koncerty muzyczne, wykłady o najnowszych prądach w sztuce, dysputy o historii i archeologii. Nic dziwnego, że został przez niektórych oskarżony o nowinkarstwo, a papież Paweł IV, zakazał mu na pewien czas działalności. Filip Neri dzięki aktywności duszpasterskiej jest nazywany "Apostołem Rzymu".

Filip Neri jest jednym ze świętych, który otrzymał stygmaty Ducha Świętego. Filip był w roku 1575 założycielem nowej rodziny zakonnej filipinów. Był to pierwszy zakon katolicki w którym nie było ślubów zakonnych. Papież Grzegorz XV dokonał jego kanonizacji w 1622.Jego święto obchodzone jest 26 maja.