Filip Neri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Filip Neri (COr)
Filippo de Neri
prezbiter
FNeri.gif
Data urodzenia 21 lipca 1515
Florencja
Data śmierci 26 maja 1595
Rzym
Czczony przez Kościół katolicki
Data beatyfikacji 11 maja 1615
przez papieża Pawła V
Data kanonizacji 12 marca 1622
przez papieża Grzegorza XV
Wspomnienie 26 maja
Patron Rzymu
Szczególne miejsca kultu Chiesa Nuova w Rzymie

Filip Neri, także Filip Neriusz lub Nereusz, wł. Filippo de Neri (ur. 21 lipca 1515 we Florencji, zm. 26 maja 1595 w Rzymie) – włoski duchowny katolicki, jeden z przywódców kontrreformacji, uznawany przez Kościół katolicki za świętego. Zaznaczył się w historii muzyki jako twórca i propagator oratorium – organizował on nabożeństwa połączone ze śpiewaniem pochwalnych pieśni religijnych (laudes) w formie dialogowanej. Od nazwy domu (oratorio), w którym wykonywano te nabożeństwa, przyjęła się nazwa tej formy muzycznej.

Życiorys[edytuj]

Urodził się 21 lipca 1515 we Florencji. W 1534 udał się do Rzymu, gdzie studiował filozofię i teologię. Przerwał studia i w 1548 założył "Bractwo Świętej Trójcy", opiekujące się pielgrzymami i chorymi. W 1551 przyjął święcenia kapłańskie. Przy kościele św. Hieronima della Carità w Rzymie założył "Oratorium" – miejsce przeznaczone dla elity intelektualnej miasta, gdzie spotykali się artyści, kupcy, mieszczanie i kapłani. Filip organizował tam koncerty muzyczne, wykłady o najnowszych prądach w sztuce, dysputy o historii i archeologii. Został przez niektórych oskarżony o nowinkarstwo, a papież Paweł IV zakazał mu na pewien czas działalności. Filip Neri dzięki aktywności duszpasterskiej jest nazywany "Apostołem Rzymu".

Filip Neri otrzymał stygmaty Ducha Świętego. W 1551 założył zakon filipinów (oratorianów). Była to pierwsza formacja zakonna katolicka, w której nie było ślubów zakonnych. Zmarł w wieku 80 lat.

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj]

11 maja 1615 papież Paweł V dokonał jego beatyfikacji, a 12 marca 1622 papież Grzegorz XV jego kanonizacji.

Dzień obchodów[edytuj]

Obowiązkowe wspomnienie liturgiczne św. Filipa Neri w Kościele katolickim oraz w zakonach trapistów i cystersów, według łacińskiego kalendarza liturgicznego, obchodzone jest w dies natalis (26 maja)[1].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. Philipp NeriÖkumenisches Heiligenlexikon (niem.)

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]