Filip Neri

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Filip Neri (COr)

Filippo Neri
prezbiter
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1515
Florencja
Data i miejsce śmierci 26 maja 1595
Rzym
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 11 maja 1615
przez papieża Pawła V
Kanonizacja 12 marca 1622
przez papieża Grzegorza XV
Wspomnienie 26 maja
Patron Rzymu
Szczególne miejsca kultu Chiesa Nuova w Rzymie

Filip Neri, także Filip Neriusz lub Nereusz, wł. Filippo Neri (ur. 21 lipca 1515 we Florencji, zm. 26 maja 1595 w Rzymie) – włoski duchowny katolicki, jeden z przywódców kontrreformacji, uznawany przez Kościół katolicki za świętego. Zaznaczył się w historii muzyki jako twórca i propagator oratorium – organizował on nabożeństwa połączone ze śpiewaniem pochwalnych pieśni religijnych (laudes) w formie dialogowanej. Od nazwy domu (oratorio), w którym wykonywano te nabożeństwa, przyjęła się nazwa tej formy muzycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 21 lipca 1515 we Florencji. W 1534 udał się do Rzymu, gdzie studiował filozofię i teologię. Przerwał studia i w 1548 założył "Bractwo Świętej Trójcy", opiekujące się pielgrzymami i chorymi. W 1551 przyjął święcenia kapłańskie. Przy kościele św. Hieronima della Carità w Rzymie założył ‍‌‌„Oratorium” – miejsce przeznaczone dla elity intelektualnej miasta, gdzie spotykali się artyści, kupcy, mieszczanie i kapłani. Filip organizował tam koncerty muzyczne, wykłady o najnowszych prądach w sztuce, dysputy o historii i archeologii. Został przez niektórych oskarżony o nowinkarstwo, a papież Paweł IV zakazał mu na pewien czas działalności. Filip Neri dzięki aktywności duszpasterskiej jest nazywany "Apostołem Rzymu".

Filip Neri otrzymał stygmaty Ducha Świętego. W 1551 założył zakon filipinów (oratorianów). Była to pierwsza formacja zakonna katolicka, w której nie było ślubów zakonnych. Zmarł w wieku 80 lat.

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

11 maja 1615 papież Paweł V dokonał jego beatyfikacji, a 12 marca 1622 papież Grzegorz XV jego kanonizacji.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Obowiązkowe wspomnienie liturgiczne św. Filipa Neri w Kościele katolickim oraz w zakonach trapistów i cystersów, według łacińskiego kalendarza liturgicznego, obchodzone jest w dies natalis (26 maja)[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Philipp Neri Ökumenisches Heiligenlexikon (niem.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]