Flagman floty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Flagman floty

  1. z języka holenderskiego - flagman, zbudowane z dwóch słów: flag - flaga, man - człowiek; oznaczało dowódcę floty, albo dowódcę związku operacyjnego floty, który zgodnie z tradycją marynarki miał prawo wywieszać flagę;
  2. Język rosyjski флагман флота – najwyższy stopień wojskowy w radzieckiej Marynarce Wojennej, wprowadzony uchwałą Centralnego Komitetu Wykonawczego i Rady Komisarzy Ludowych ZSRR z 22 września 1935 roku. W 1940 roku w miejsce flagmana floty II rangi wprowadzono stopień admirała floty, a 3 marca 1955 roku w miejsce flagmana floty I rangi wprowadzono stopień admirała floty Związku Radzieckiego. 22 listopada 1935 roku, jako pierwsi, na stopień flagmana floty I rangi zostali mianowani: Władimir Orłow i Michaił Wiktorow.
Flagman floty I rangi – odpowiednik generała armii z 5 gwiazdkami - od 1955 admirał floty Związku Radzieckiego odpowiednik marszałka Związku Radzieckiego,
Flagman floty II rangi – odpowiednik generała armii z 4 gwiazdkami - od 1940 admirał floty odpowiednik generała armii lub marszałka rodzaju wojsk.
Stopień flagmana I rangi był równorzędny stopniowi komandarma I rangi w wojskach lądowych, komisarza armii I rangi w służbie politycznej RKKA oraz komisarzowi bezpieczeństwa państwowego I rangi i głównemu dyrektorowi milicji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Encyklopedia ZSRR, t. 9, Moskwa 1972.