Admirał floty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Oznaki stopnia:
Czapka admirałfloty m (PL).png
czapka garnizonowa
POL PMW dyst admirał floty.svg
insygnia
POL PMW pagon1 admirał floty.svg
Naramiennik
POL PMW pagon2 admirał floty.svg
„lewy przód”
Flaga rangowa admirała floty od roku 2002.

Admirał floty (adm. fl., adm. floty) – wojskowy stopień oficerski w Marynarce Wojennej, odpowiadający generałowi broni w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw (jednak z odmiennym znaczeniem i umiejscowieniem w hierarchii wojskowej).

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Słowo „admirał” wywodzi się od arabskiego określenia Amir el-Bahr lub też Emir el-Bahr, oznaczającego pana morza – dowódcę morskiego. W XII wieku Wenecjanie i Genueńczycy zaczęli stosować tytuł admirała, jako dowodzącego flotą podczas bitwy. Następnie wprowadzono do użycia zróżnicowanie wśród admirałów, i tak: admirał dowodził flotą wojenną, wiceadmirał był zastępcą dowodzącego marynarką wojenną, a kontradmirał – starszym na redzie (najstarszym dowódcą spośród dowódców zakotwiczonych okrętów). W niektórych państwach używany był także tytuł admirała floty, oznaczający stałego dowódcę całej marynarki wojennej, który swe obowiązki sprawował także w czasie pokoju.

Dowództwa flot zaczęto nazywać admiralicjami, które w niektórych państwach przetrwały aż do współczesności i oznaczają ministerstwa (np. Admiralicja Brytyjska) lub dowództwa sił morskich (Admiralicja Federacji Rosyjskiej). Tytuły admiralskie przekształciły się w XIII-wiecznej Francji w stopnie wojskowe. W późniejszym czasie podobne transformacje nastąpiły w innych krajach.

Wprowadzenie[edytuj | edytuj kod]

W Polsce stopień admirała floty wprowadzony został z dniem 1 stycznia 2002 na podstawie Ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów, ustawy o działach administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw[1]. Stopień admirała floty został usytuowany w korpusie oficerów Marynarki Wojennej, pomiędzy wiceadmirałem a admirałem. Jest odpowiednikiem generała broni w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych.

Stopień wojskowy admirała floty jest zaszeregowany dla grup uposażenia nr 19-19B. W kodzie NATO określony jest jako OF-08.

Jego odpowiednikami w marynarkach wojennych innych państw są m.in.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]