Przejdź do zawartości

Flight Management System

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Honeywell Pegasus FMS

Flight Management System (FMS) – wyspecjalizowany, zintegrowany z autopilotem i systemami nawigacyjnymi, system sterowania lotem, umożliwiający zautomatyzowanie szeregu czynności związanych z obsługą i kontrolą systemów samolotu. Jest podstawowym elementem nowoczesnej awioniki. Po raz pierwszy został zastosowany w samolotach Boeing 767.

Jednostką centralną FMS jest system komputerowego sterowania lotem, Flight Management Computer System (FMCS), który na bieżąco zbiera informacje o funkcjonowaniu wszystkich systemów i urządzeń samolotu, i wyświetla je na umieszczonych przed pilotami monitorach. FMCS ma możliwość automatycznej diagnostyki samolotu[1].

FMS służy również do opracowania trasy lotu. W swej pamięci posiada aktualizowaną bazę danych nawigacyjnych, wśród których są informacje o lotniskach, punktach trasowych, częstotliwościach stacji radarowych. Po podaniu punktów odlotu i przylotu oraz punktów trasowych, system może ustawić właściwy kurs.

FMS steruje również radiem, ciągiem silników i wychyleniami powierzchni sterowych. Zintegrowany z autopilotem i systemami nawigacyjnymi może sterować samolotem utrzymując zaprogramowaną wysokość, prędkość i kurs. Istnieje możliwość takiego zaprogramowania FMS w niektórych samolotach, że wylądują one zupełnie samodzielnie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lotnictwo cywilne. Rola i zastosowanie komputerów w lotnictwie. [dostęp 2012-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-31)].
  2. Airplane Crash Test Tu154M.. niezalezna.pl, 2011-08-22.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Michael H. Tooley,Mike Tooley,David Wyatt. Aircraft electrical and electronic systems. 2008
  • Casner, S.M. The Pilot's Guide to the Modern Airline Cockpit. Newcastle WA, Aviation Supplies and Academics, 2007. ISBN 1-56027-683-5.