Floruit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Floruit (ˈflɔərjʉ.ɪt lub ˈflɒrʉ.ɪt), w skrócie fl. (lub flor., także fl. ca) – łaciński czasownik oznaczający "kwitł, kwitła, kwitło" i określający okres, w którym ktoś lub coś (np. jakaś osoba, szkoła, gatunek albo ruch (np. społeczny lub polityczny)) istniał i był aktywny[1].

Zwykle określenie to jest używane, w odniesieniu do szczytu aktywności danej osoby, ruchu, gatunku, itp. Często używa się go w genealogii i w opisach historycznych, gdy daty narodzin lub śmierci danej osoby nie są znane, ale istnieją też inne dane, które pozwalają określić okres, w jakim ona żyła[2].

Na przykład, jeśli zachował się zbiór testamentów niejakiego Jana Kowalskiego sygnowanych przez niego kolejno w latach 1204, 1207 i 1229 oraz zapis mówiący o zawarciu przez niego małżeństwa w 1197, to jego rekord (opis osoby) może zawierać następujące dane: "Jan Kowalski (fl. 1197-1229)".

Taki zapis używa się też w pracach dotyczących historii sztuki przy datowaniu lat kariery artystów i literatów. W tym kontekście zapis ten oznacza okres aktywności artystycznej bądź literackiej, a nie okres życia danej osoby[3].

Przypisy

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]