Folia NRC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Folia NRC (inaczej koc ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna) – cienka płachta z metalizowanego tworzywa sztucznego (polipropylen). Używana w ratownictwie, turystyce i wspinaczce oraz w sytuacjach awaryjnych w celu poprawy komfortu cieplnego. Jej użycie opóźnia proces wychłodzenia organizmu, bowiem zmniejsza utratę ciepła organizmu w wyniku parowania wody oraz wiatru.

Jasna, odblaskowa powierzchnia ułatwia odnalezienie osoby poszkodowanej w terenie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomysł metalizowanej folii polipropylenowej powstał w latach 70. XX wieku w National Research Center w USA na potrzeby programu NASA[1].

Cechy[edytuj | edytuj kod]

  • Typowe wymiary: 210 × 160 cm (po złożeniu 10 na 15 cm), masa: 62 g.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Osobę, co do której zachodzi obawa wychłodzenia organizmu lub którą chce się uchronić przed stratami ciepła, zawija się w folię NRC.

Zaleca się, by stroną srebrną do ciała pacjenta owijać w celu ograniczenia wychłodzenia, natomiast stroną srebrną na zewnątrz, by nie dopuścić do przegrzania. Różnice są jednak znikome, a ważniejsze jest samo zastosowanie folii. Strona złota jest lepiej widoczna na śniegu, więc powinna być na zewnątrz dla zapewnienia lepszej widoczności, co będzie miało znaczenie np. w złych warunkach pogodowych czy oświetleniowych[2].

W przypadku przebicia płuca kawałek folii można wykorzystać jako opatrunek zastawkowy.

Zastosowanie w transporcie medycznym i opiece okołooperacyjnej[edytuj | edytuj kod]

Osoby poszkodowane podczas transportu do szpitala oraz pacjenci podczas zabiegów operacyjnych są narażeni na znaczną utratę ciepła. Przyczynia się to do pogłębienia wstrząsu i zwiększa destabilizację stanu ogólnego związaną z urazem lub zabiegiem chirurgicznym. Utrata energii cieplnej odbywa się czterema drogami: poprzez konwekcję, przewodzenie, parowanie i promieniowanie. Owinięcie kocem zmniejsza konwekcję, szczególnie wtedy gdy zimny wiatr penetruje odzież i oziębia skórę pacjenta, zmniejsza straty ciepła wywołane parowaniem potu lub wilgotnej odzieży, zmniejsza także wypromieniowywanie energii cieplnej.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Folia NRC – chłodzi i grzeje. wypoczynet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-22)]..
  2. Marcin Korytkowski, Folia życia (NRC) – zastosowanie, Centrum Ratownictwa [dostęp 2022-03-02] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • dr Adam M. Pietrzak „Wstępna ocena zastosowania folii termoizolacyjnej w transporcie i opiece okołooperacyjnej”. VI Konferencja Naukowo Szkoleniowa Anestezjologów Wojska Polskiego Kraków – Zakopane 25-28.09.1997.
  • „Poradnik Harcerski ZHP Zlot Gniezno 2000”
  • PORADY SPRZĘTOWE BESKIDZKIEGO TRAKTU. ipipan.gda.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-02-27)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]