Folia NRC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RescueFoil.jpg

Folia NRC (inaczej koc ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna) – to cienka metalizowana płachta z tworzywa sztucznego. Używana w ratownictwie, turystyce i wspinaczce oraz w sytuacjach awaryjnych w celu poprawy komfortu cieplnego. Jej użycie zmniejsza możliwość wychłodzenia organizmu, bowiem minimalizuje utratę ciepła organizmu w wyniku parowania wody (pocenia się).

Jasna, odblaskowa powierzchnia ułatwiają odnalezienie osoby poszkodowanej w terenie.

Cechy[edytuj]

  • Typowe wymiary: 210 × 160 cm, (po złożeniu 10 na 15 cm), waga: 62 g.
  • Dobra sprawność izolacyjna.

Zastosowanie[edytuj]

Poszkodowanego, co do którego zachodzi obawa wychłodzenia organizmu lub osobę, która chce uchronić się przed stratami ciepła, zawija się w folię NRC.

W przypadku przebicia płuca kawałek folii można wykorzystać jako opatrunek zastawkowy.

Sposób użycia[edytuj]

W przypadku wychłodzenia, poszkodowanego zawija się w folię NRC, stroną srebrną do ciała. W ten sposób ciepło organizmu jest kumulowane, a dodatkowo poszkodowany jest chroniony przed wiatrem i wilgocią.

W warunkach letnich postępuje się odwrotnie. Poszkodowanego owija się folią srebrną stroną na zewnątrz, co powoduje odbijanie promieni słonecznych. Poza tym, złota strona folii, ułatwia wypromieniowywanie na zewnątrz własnego ciepła organizmu.

Wpływ folii na transport ciepła oraz zalecenia co do ich stosowania nie znajdują potwierdzenia w analizie zjawisk cieplnych zachodzących przy stosowaniu folii NRC, posiadanie i stosowanie folii może prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa[1]

Zastosowanie w transporcie medycznym i opiece okołooperacyjnej[edytuj]

Osoby poszkodowane podczas transportu do szpitala oraz pacjenci podczas zabiegów operacyjnych są narażeni na znaczną utratę ciepła. Przyczynia się to do pogłębienia wstrząsu i zwiększa destabilizację stanu ogólnego związaną z urazem lub zabiegiem chirurgicznym. Utrata energii cieplnej odbywa się czterema drogami: poprzez konwekcję, przewodzenie, parowanie i promieniowanie. Owinięcie kocem zmniejsza konwekcję, szczególnie wtedy gdy zimny wiatr penetruje odzież i oziębia skórę pacjenta, zmniejsza straty ciepła wywołane parowaniem potu lub wilgotnej odzieży, zmniejsza także wypromieniowywanie energii cieplnej.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • dr Adam M. Pietrzak "Wstępna ocena zastosowania folii termoizolacyjnej w transporcie i opiece okołooperacyjnej". VI Konferencja Naukowo Szkoleniowa Anestezjologów Wojska Polskiego Kraków – Zakopane 25-28.09.1997.
  • "Poradnik Harcerski ZHP Zlot Gniezno 2000"
  • PORADY SPRZĘTOWE BESKIDZKIEGO TRAKTU