Folia NRC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RescueFoil.jpg

Folia NRC (inaczej koc ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna) – to cienka metalizowana płachta z tworzywa sztucznego. Używana w ratownictwie, turystyce i wspinaczce oraz sytuacjach awaryjnych lub warunkach ekstremalnych w celu poprawy komfortu cieplnego zmniejsza możliwość wychłodzenia organizmu przez zmniejszenie utraty ciepła organizmu w wyniku parowania wody, konwekcji oraz promieniowania cieplnego.

Także jej jasność i odblaskowa powierzchnia stanowią ochronę dla poszkodowanego oczekującego na pomoc medyczną.

Cechy[edytuj]

  • Małe wymiary po złożeniu, wielkości kartki A6.
  • Typowe wymiary: 210 x 160 cm, waga: 62 g.
  • Dobra sprawność izolacyjna.

Zastosowanie[edytuj]

Poszkodowanego, co do którego zachodzi obawa wychłodzenia organizmu lub osobę, która chce uchronić się przed stratami ciepła, zawija się w folię NRC. Dzięki temu jego własne ciepło jest kumulowane.

W przypadku przebicia płuca kawałek folii można wykorzystać jako opatrunek zastawkowy.

Jest ona traktowana przez osoby planujące działania w warunkach zimowych i podobnych jako obowiązkowy element wyposażenia osobistego.

Sposób użycia[edytuj]

Poszkodowanego, w stosunku do którego zachodzi obawa wychłodzenia organizmu lub osobę, która chce uchronić się przed stratami ciepła, zawija się w folię NRC, stroną srebrną do ciała. Dzięki temu jego własne ciepło jest kumulowane, a dodatkowo chroniony jest on przed wiatrem i wodą.

W warunkach letnich postępuje się odwrotnie. Srebrna powłoka folii (umieszczona na zewnątrz), powoduje odbijanie promieni słonecznych, izolując organizm od ich ciepła. Dodatkowo złota strona folii, wspomaga wypromieniowywanie na zewnątrz własnego ciepła organizmu.

Wpływ folii na transport ciepła oraz zalecenia co do ich stosowania nie znajdują potwierdzenia w analizie zjawisk cieplnych zachodzących przy stosowaniu folii NRC, posiadanie i stosowanie folii może prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa[1]

Zastosowanie w transporcie medycznym i opiece okołooperacyjnej[edytuj]

Osoby poszkodowane podczas transportu do szpitala oraz pacjenci podczas zabiegów operacyjnych są narażeni na znaczną utratę ciepła. Przyczynia się to do pogłębienia wstrząsu i zwiększa destabilizację stanu ogólnego związaną z urazem lub zabiegiem chirurgicznym. Utrata energii cieplnej odbywa się czterema drogami: poprzez konwekcję, przewodzenie, parowanie i promieniowanie. Owinięcie kocem zmniejsza konwekcję, szczególnie wtedy gdy zimny wiatr penetruje odzież i oziębia skórę pacjenta, zmniejsza straty ciepła wywołane parowaniem potu lub wilgotnej odzieży, zmniejsza także wypromieniowywanie energii cieplnej.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • dr Adam M. Pietrzak "Wstępna ocena zastosowania folii termoizolacyjnej w transporcie i opiece okołooperacyjnej". VI Konferencja Naukowo Szkoleniowa Anestezjologów Wojska Polskiego Kraków – Zakopane 25-28.09.1997.
  • "Poradnik Harcerski ZHP Zlot Gniezno 2000"
  • PORADY SPRZĘTOWE BESKIDZKIEGO TRAKTU