Folia NRC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RescueFoil.jpg

Folia NRC (inaczej koc ratunkowy, koc przeciwwstrząsowy, folia termiczna, folia izotermiczna) – to cienka metalizowana płachta z tworzywa sztucznego. Używana w ratownictwie, turystyce i wspinaczce oraz sytuacjach awaryjnych lub warunkach ekstremalnych w celu poprawy komfortu cieplnego zmniejsza możliwość wychłodzenia organizmu przez zmniejszenie utraty ciepła organizmu w wyniku parowania wody konwekcji oraz promieniowania cieplnego.

Także jej jasność i odblaskowa powierzchnia stanowią ochronę dla poszkodowanego oczekującego na pomoc medyczną.

Cechy[edytuj]

  • Małe wymiary po złożeniu, wielkości kartki A6.
  • Typowe wymiary: 210 x 160 cm, waga: 62 g.
  • Dobra sprawność izolacyjna.

Zastosowanie[edytuj]

Poszkodowanego, co do którego zachodzi obawa wychłodzenia organizmu lub osobę, która chce uchronić się przed stratami ciepła, zawija się w folię NRC. Dzięki temu jego własne ciepło jest kumulowane.

W przypadku przebicia płuca kawałek folii można wykorzystać jako opatrunek zastawkowy.

Jest ona traktowana przez osoby planujące działania w warunkach zimowych i podobnych jako obowiązkowy element wyposażenia osobistego.

Zastosowanie w transporcie medycznym i opiece okołooperacyjnej[edytuj]

Osoby poszkodowane podczas transportu do szpitala oraz pacjenci podczas zabiegów operacyjnych są narażeni na znaczną utratę ciepła. Przyczynia się to do pogłębienia wstrząsu i zwiększa destabilizację stanu ogólnego związaną z urazem lub zabiegiem chirurgicznym. Utrata energii cieplnej odbywa się czterema drogami: poprzez konwekcję, przewodzenie, parowanie i promieniowanie. Owinięcie kocem zmniejsza konwekcję, szczególnie wtedy gdy zimny wiatr penetruje odzież i oziębia skórę pacjenta, zmniejsza straty ciepła wywołane parowaniem potu lub wilgotnej odzieży, zmniejsza także wypromieniowywanie energii cieplnej.

Bibliografia[edytuj]

  • dr Adam M. Pietrzak "Wstępna ocena zastosowania folii termoizolacyjnej w transporcie i opiece okołooperacyjnej". VI Konferencja Naukowo Szkoleniowa Anestezjologów Wojska Polskiego Kraków – Zakopane 25-28.09.1997.
  • "Poradnik Harcerski ZHP Zlot Gniezno 2000"
  • PORADY SPRZĘTOWE BESKIDZKIEGO TRAKTU