Forum (sieć hoteli)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Forum – nieistniejąca już międzynarodowa sieć hotelowa należąca do InterContinental Hotels Group. W Polsce należał do niej przez wiele lat hotel "Forum" w Warszawie, funkcjonujący obecnie pod nazwą Novotel Warszawa Centrum w sieci Accor, i hotel "Forum" w Krakowie.

Hotel Forum w Warszawie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Novotel Warszawa Centrum.

Hotel Forum w Krakowie[edytuj | edytuj kod]

Hotel Forum
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Adres ul. Konopnickiej 28
Typ budynku hotel
Styl architektoniczny socmodernizm, brutalizm
Architekt Janusz Ingarden
Rozpoczęcie budowy 1978
Ukończenie budowy 1989
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Hotel Forum
Hotel Forum
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Hotel Forum
Hotel Forum
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Hotel Forum
Hotel Forum
Ziemia50°02′42″N 19°56′10″E/50,045000 19,936111

Budowa hotelu na podstawie projektu Janusza Ingardena rozpoczęła się w 1978 roku i trwała ponad 10 lat. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1989 r. W owych czasach był jednym z najnowocześniejszych budynków w Krakowie. Czterogwiazdkowiec włączony do systemu hotelowego IHG posiadał 278 pokoi, w tym 19 jednoosobowych i 15 apartamentów, był w pełni klimatyzowany. Wewnątrz działały 2 restauracje, grill bar oraz drink bar. Na terenie hotelu znajdował się dwupoziomowy parking, na którego dolne piętro zjechać można było bezpośrednio windą. Hotel posiadał m.in. drzwi na fotokomórkę, automatyczne spłukiwanie wody w WC, a także elektroniczny zegar zewnętrzny wraz z termometrem i kalendarzem. W Forum znajdowały się także: basen, sauna, solarium, studio odnowy biologicznej, korty tenisowe, minigolf, Pewex, butik, sklep z pamiątkami, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, perfumeria, punkt opieki nad dziećmi, oraz kasyno. Budynek posiadał 6 sal konferencyjnych mogących pomieścić do 600 osób. W salach tych poza spotkaniami i konferencjami odbywały się także okolicznościowe imprezy np. studniówki.

1 stycznia 2001 roku Orbis włączył swój czterogwiazdkowy hotel do marki Sofitel sieci Accor (inwestora strategicznego Orbis S.A.), z której szyldem funkcjonował aż do zamknięcia 9 listopada 2002 roku. Jako przyczynę zamknięcia podano wówczas wady konstrukcyjne wynikające z nasiąkania fundamentów i zalewania piwnic przez wody płynącej obok Wisły. W 2007 roku Urząd Nadzoru Budowlanego sprawdził stan konstrukcji obiektu, która okazała się być wciąż w dobrym stanie.

Obecnie budynek jest własnością firmy Wawel-Imos i służy głównie jako najdłuższy w Polsce billboard (wzdłuż całej elewacji rozwijane są ogromne reklamy). Powódź, która nawiedziła Kraków w maju 2010 roku zalała parkingi i sklepy znajdujące się w piwnicach budynku.

Od 2013 w części budynku działa klubokawiarnia Forum Przestrzenie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]