François Claudius Koëningstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ravachol
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

14 października 1859
Saint-Chamond

Data i miejsce śmierci

11 lipca 1892
Montbrison

François Claudius Koeningstein znany jako Ravachol (ur. 14 października 1859 w Saint-Chamond, zm. 11 lipca 1892 w Montbrison) – francuski przestępca, anarchista, dokonał kilku aktów terroru.

Przyjął panieńskie nazwisko matki (Marie Ravachol) po tym jak jego ojciec opuścił rodzinę. Ravachol, opuszczony w dzieciństwie przez ojca, od ósmego roku życia utrzymywał swoją rodzinę: matkę /.../ i trójkę rodzeństwa.[1] Gdy miał lat osiemnaście stał się anarchistą. Utrzymywał się, między innymi, z kradzieży, fałszowania pieniędzy oraz z okradania zwłok. Ponadto zamordował kilka osób.

Ravachol, podobnie jak Proudhon, uważał że własność jest niemoralna. Ponadto Ravachol zajmował się swoją rodziną oraz dziećmi uwięzionych anarchistów (np. uczył je czytać)[1]. Najsłynniejszą akcją Ravachola było wysadzenie domów sędziego oraz prokuratora, którzy skazali anarchistów uczestniczących w demonstracjach 1 maja.

Stał się wzorem XIX-wiecznego, romantycznego rozbójnika o szlachetnym sercu, który gardził bogatymi, a odbierane im bogactwa rozdawał biednym. Według innych ocen był pospolitym przestępcą, człowiekiem "któremu groźby anarchistów skierowane przeciwko rządzącym i bogaczom posłużyły za parawan dla własnych morderczych i grabieżczych instynktów"[2].

W języku francuskim powstał czasownik "ravacholiser", co znaczy: zabić wroga.

Został zgilotynowany 11 lipca 1892 w Montbrison.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Laskowski Piotr, Szkice z Dziejów Anarchizmu, s. 311
  2. Jürgen Thorwald., Stulecie detektywów, Kraków 2009, s. 61, ISBN 978-83-240-1118-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]