François Marie Daudin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

François Marie Daudin (ur. 25 marca 1774, zm. 1804) – francuski zoolog.

Studiował fizykę i historię naturalną, ale poświęcił się tej drugiej. W latach 17991800 napisał Traité élémentaire et complet d'Ornithologie, jedną z pierwszych wówczas książek o ornitologii. Nie została ona nigdy ukończona. W 1800 opublikował Recueil de mémoires et de notes sur des espèces inédites ou peu connues de mollusques, de vers et de zoophytes (Zbiór notatek i wspomnień o nowych o mało znanych gatunkach bezkręgowców wodnych, robaków i zwierząt "roślino-podobnych").

Odniósł ogromny sukces w nowej dziedzinie, którą wtedy była herpetologia. Opublikował Histoire naturelle des reinettes, des grenouilles et des crapauds (Historia naturalna żab drzewnych, żab i ropuch) w 1802, a w latach 1802-1803 Histoire naturelle, générale et particulière des reptiles (Historia naturalna gadów) w 8 tomach. Dzieło to zawierało dane o 517 gatunkach (niektóre opisane po raz pierwszy), zebrane po przebadaniu ponad 1100 egzemplarzy.

Daudina wspierała jego żona, Adèle, która tworzyła ilustracje do książek męża. Jednak jego książki okazały się nie cieszyły się dużym zainteresowaniem, przez co małżeństwo żyło w biedzie. Ona zmarła na gruźlicę na początku 1804 roku, on zmarł niedługo później, jeszcze przed swoimi 30 urodzinami.